DatcaInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Datca. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Datca zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Datca i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Datca. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Datca! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Datca, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Datca
Brak herbu
Pomoc na herbie
Datça (Turcja)
Czerwony pog.svg
Lokalizacja Mula Datça.svg
Podstawowe dane
Prowincja (il) : Mula
Wspórzdne : 36 ° 44 '  N , 27 ° 41'  E
Wysoko : mln
Powierzchnia: 436 km²
Mieszkacy : 23 711 (2020)
Gsto zaludnienia : 54 mieszkaców na km²
Kod telefonu : (+90) 252
Kod pocztowy : 48 900
Tablica rejestracyjna : 48
Struktura i administracja (stan na 2021 r.)
Struktura : 12 Mahalle
Burmistrz : Abdullah Gürsel Uçar ( CHP )
Adres pocztowy : skele Mah.,
Çevre Yolu nr: 1
48900 Datça
Stronie internetowej:
hrabstwo Datça
Mieszkacy : 25 711 (2020)
Powierzchnia: 436 km²
Gsto zaludnienia : 59 mieszkaców na km²
Kajmakam : Mesut Çoban
Strona internetowa (Kaymakam):

Datça [ data ] to gmina ( Belediye ) w Ilçe (powiat) o tej samej nazwie w prowincji Mula w tureckim regionie Morza Egejskiego i jednoczenie dystrykt Büyükehir belediyesi Mula (gmina metropolitalna / prowincja metropolitalna ) w 2012 roku . Od czasu reformy regionalnej od 2013 r. gmina jest tosama z powiatem pod wzgldem powierzchni i liczby ludnoci.

Lokalizacja

Miejsce znajduje si na szerokim na pi kilometrów wskim punkcie pówyspu o tej samej nazwie , który zajmuje czn powierzchni 459 km². W gbi ldu znajduje si Stara Datça ( Eski Datça ) z tradycyjnymi domami. Na wschodzie czy si z dzielnic/dzielnic miejsk Marmaris , od której Datça zostaa oddzielona i niezalena w 1929 roku.

Administracja / ludno

(Do koca 2012 r. powiat skada si z miasta powiatowego i dziewiciu wsi ( Köy ), które zostay przeniesione do Mahalle (powiaty/powiaty) w ramach reformy administracyjnej 2013/2014 . Zachoway si trzy istniejce mahale miasta powiatowego. Kiedy wsie zostay zdegradowane do Mahalle, ich liczba wzrosa do 12. Na ich czele stoi Muhtar jako najwyszy urzdnik.

Pod koniec 2020 r. w kadym Mahalle mieszkao rednio 1976 osób, w najludniejszej 13 763 ( skele Mah. ).

historia

Region Datça by zasiedlony ju w czasach staroytnych. wiadcz o tym ruiny staroytnego miasta Knidos na zachodzie pówyspu, którego pocztki sigaj VII wieku p.n.e. Do daty. Knidos byo poczone ze wschodnim regionem Morza ródziemnego przez swój port.

Turecka kolonizacja pówyspu rozpocza si w czasach Selduków , prawdopodobnie drog morsk.

Pocztkowo pówysep nalea do domeny Mentesche . W 1390 zostali pokonani przez sutana Bajezyda I , a region wpad w rce Imperium Osmaskiego .

Turecki podrónik Evliya Çelebi przemierzy region w 1670 r. i wspomina nazw miejscowoci Dacca, która jest bardzo podobna do obecnej nazwy. Wiemy równie z Evliya knowelebi, e pówysep liczy od 7000 do 8000 mieszkaców w XVII wieku.

Datça od XVII wieku znajdowaa si pod wpywem miejscowej dynastii Tuhfezades.

Region by odcity od zaplecza Anatolii pasmem górskim i a do pocztku XX wieku by bardziej zorientowany na wyspy Morza Egejskiego: Rodos , Kos i Symi . Zmienio si to jednak w 1911 roku, kiedy Imperium Osmaskie stracio wyspy z pówyspu Datça na rzecz Woch w wojnie wosko-tureckiej .

Podczas I wojny wiatowej oraz w wyniku wymiany ludnoci midzy Grecj a Turcj w 1923 r. populacja Datçy spada. W latach pidziesitych liczba ludnoci nadal spadaa, a wielu mieszkaców przenioso si do okolicznych miast. Od lat 70. Datça rozwina si jako centrum turystyki, a populacja ponownie wzrosa.

Poeta Can Yücel spdzi tu ostatnie dziesiciolecia swojego ycia.

ruch drogowy

Datça jest poczona z Marmaris gówn drog . Istniej równie poczenia promowe do Bodrum z portu promowego Körmen pooonego okoo piciu kilometrów na pónoc od miasta. Istnieje równie cotygodniowe poczenie promowe na przeciwleg greck wysp Symi.

linki internetowe

Commons : Datça  - kolekcja obrazów, filmów i plików audio

Indywidualne dowody

  1. a b Datça Nüfusu, Mula , dostp 31 maja 2021 r.
  2. Mahalle Muhtarlarmz
  3. Evliya Çelebi, Seyahatname (Stambu, Devlet Matbaas, 1935 [1671/72], s. 226.)
  4. Horst Unbehaun, klientelizm i partycypacja polityczna na wsi w Turcji. Der Kreis Datça (1923-1992) (Hamburg: Deutsches Orient-Institut, 1994), s. 65-85.

Opiniones de nuestros usuarios

Czeslaw Kaczyński

Zawsze dobrze jest się uczyć. Dziękuję za artykuł o zmiennej Datca

Mirka Kaczyński

Artykuł o Datca jest kompletny i dobrze wyjaśniony. Nie dodawałbym ani nie usuwał przecinka.

Oliwia Klimek

Ten wpis na Datca pomógł mi w ostatniej chwili dokończyć pracę na jutro. Już widziałem, jak znowu ciągnę Wikipedię, coś, czego nauczyciel nam zabronił. Dziękuję za uratowanie mnie.

Angelika Kulik

W tym poście o Datca dowiedziałem się rzeczy, których nie znałem, więc mogę już iść spać.