Cud z NarniiInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Cud z Narnii. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Cud z Narnii zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Cud z Narnii i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Cud z Narnii. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Cud z Narnii! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Cud z Narnii, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Cud Narnii lub tajemniczej drzwi lub: Powstanie Narnii ( angielski tytu oryginalny Siostrzeniec czarodzieja w niemieckim Bratanek maga ) to powie o pisarz Clive Staples Lewis i ukaza si w 1955 roku jako cz serii The Chronicles of Narnia . Ksika napisana jako przedostatnia, zgodnie z yczeniem Lewisa, stanowi pocztek siedmioczciowej serii.

zadowolony

Little Digory mieszka w wiktoriaskim Londynie. Jego matka jest powanie chora, wic Digory mieszka z ciotk Letty i dziwnym wujem Andrzejem. Wkrótce poznaje Polly, dziewczyn z ssiedztwa, której rodzice s bardzo surowi, i oboje postanawiaj zbada poczone ze sob strychy domów. Przypadkowo trafiaj do gabinetu wuja Digory'ego, który posiada tajemnicze piercienie. Daje Polly óty piercie, którego dotknicie sprawia, e znika na miejscu. Andrew mówi teraz swojemu siostrzecowi, o co chodzi w piercieniach: stworzy je z tajemniczego pyu, który znalaz w majtku zmarego krewnego. Uwaa, e óte piercienie przenosz kadego, kto ich dotknie, do innego wiata. Zielone sprowadzaj osob z powrotem na ziemi. Jednak wujek Digory'ego nie ma odwagi, by samemu to sprawdzi, wic tchórzliwie wykorzystuje dwójk dzieci. Daje Digory'emu dwa zielone piercienie i jeden óty, aby uratowa Polly. Nastpnie dwoje dzieci ponownie spotyka si nad stawami w lesie midzy wiatami . Dlatego piercienie nie tylko prowadz do innego wiata, ale wychodzc z tych stawów do wielu innych: óte piercienie prowadz do lasu ich noszcego i kadego, kto ich dotknie; jeli zaoysz zielony i wskoczysz do stawu, trafisz do innego wiata. Zaciekawieni, Polly i Digory chc poszuka informacji, zanim wróc do domu, wskakujc do rónych stawów.

Najpierw ldujesz na Charn, umierajcym, ju opuszczonym wiecie. W duej sali rezydencji, w której jak w gbokim nie siedzi wiele piknie ubranych postaci byych wadców, Digory znajduje may dzwonek z powiedzeniem: Uderz w dzwon, wezwij niebezpieczestwo. Albo nie uderzaj, ale wtedy, prawd mówic, zapytasz siebie szaleczo - co by si stao, gdyby w to uderzy. Aby nie oszale, uderza w dzwon i budzi ostatni ocala, królow Jadis . Majca obsesj na punkcie mocy, okrutna wiedma bya kiedy odpowiedzialna za zniszczenie swojego wiata i mier wszystkich jego mieszkaców, kiedy rzucia mordercz kltw, gdy miaa zosta obalona, i teraz zmusza dzieci, by zabray j do lasu pomidzy wiatów i stamtd sprowadzi na ziemi.

Kiedy tam dotr, Andrew Ketterley jest cakowicie zafascynowany Jadisem, który rzdzi nim i cay czas planuje podporzdkowanie ziemi. Po pewnym baaganie dzieciom udaje si sprowadzi je z powrotem do lasu midzy wiatami .

Nie planujc tego, tym razem nie podróuj sami, ale razem z wujkiem Andrzejem, wonic i jego koniem. Wkraczasz do wci cakowicie pustego wiata przez inny staw. Tam po raz pierwszy sysz pie lwa Aslana . Z piosenki, któr piewa - Narnia, wyania si nowy wiat . Kiedy to zrobi, przywouje zwierzta i daje im umiejtno mówienia.

Tymczasem wiedma Jadis ucieka i ukrywa si gdzie w nowym wiecie. Odkd Digory obudzi wiedm, a wraz z ni zo, i przywióz je do Narnii, jego obowizkiem jest równie chroni przed ni now ziemi. Wraz z Polly, która chce mu pomóc, wyrusza na zbiór jabka ze specjalnego drzewa, które po zasadzeniu moe ochroni kraj przed zem. Nigdy nie wolno mu tego je.

Pod jaboni spotykaj Jadisa, który zjad zakazany owoc i próbuje uwie Digory'ego, by ukra jabko i zanie je swojej matce, aby j uleczya. Digory opiera si pokusie i przynosi jabko Aslanowi, który pozwala Digory'emu zasadzi jabko. Nowe drzewo wyronie w mgnieniu oka. Lew daje Digory'emu jabko z drzewa dla swojej matki i wyjania mu, e skradzione jabko tylko pozornie jej pomogo, podczas gdy dane moe j uleczy.

W domu, sowo Aslana si spenia, a matka Digory'ego wraca do zdrowia. Wonica zosta w Narnii, wic od tamtej pory mieszkali i ludzie.

Digory zakopuje piercienie i sadzi osonk jabka, z którego wyrasta dua jabo. Po tym, jak zosta on wykorzeniony znacznie póniej przez burz, kaza zbudowa z niego szaf. Ale nie on pierwszy dowiadcza magii kredensu, ale czworo dzieci Piotra, Zuzanny, Edmunda i ucji (patrz take Król Narnii, ksi Kaspian z Narnii ), które spdzaj z nim lata drugiej wojny wiatowej na wsi .

W tym samym czasie drzewo w Narnii równie zostao wyrwane z korzeniami. Bez tej ochrony Narnia moe ponownie zosta zaatakowana przez zo ( The King of Narnia ).

Chrzecijaskie odniesienia

We wszystkich powieciach Narnii s poetycko wyalienowane odniesienia do chrzecijaskiej historii zbawienia , od stworzenia do upadku czowieka, ofiarnej mierci i zmartwychwstania do apokalipsy. Dotyczy to równie Cudu z Narnii, który nawizuje do motywów z Ksigi Rodzaju . W ten sposób wiat Narnii jest tworzony przez Aslana : boski lew piewa, a wiat Narnii wyania si z ciemnoci. Najpierw pojawia si wiato, potem roliny i zwierzta, w tej samej kolejnoci, w jakiej zostao stworzone w Biblii. Tam jednak Pan Bóg co mówi i dzieje si to lub dzieje si w ksidze, któr piewa lew. Sugeruje si równie upadek w grzech ; tak jak w Biblii, ma to zwizek z zakazanym usuniciem owocu. Mona równie zauway, e Aslan zawsze zwraca si do dzieci jako córka Ewy i syn Adama. W kolejnych tomach, chronologicznie, ludno Narnii jest równie wielokrotnie nazywana dziemi mczyzn tym imieniem.

Recenzje

literatura

  • Clive Staples Lewis: The Chronicles of Narnia Tom 1 - The Miracle of Narnia . Ueberreuter Verlag, Wiede 2006; ISBN 3-8000-5264-4
  • Clive Staples Lewis: The Chronicles of Narnia . Ueberreuter Verlag, Wiede 2005 (oprawione pene wydanie); ISBN 3-8000-5186-9 .Linki zewntrzne

Indywidualne dowody

  1. http://www.worldcat.org/oclc/73819078
  2. Narnia Translations: zarchiwizowana kopia ( Memento z 28 wrzenia 2007 w Internet Archive )

Opiniones de nuestros usuarios

Laura Jarosz

Ten artykuł o zmiennej Cud z Narnii przykuł moją uwagę. Zastanawia mnie, jak dobrze odmierzone są słowa, to jest jak... eleganckie.

Adrian Morawski

Dla takich jak ja szukających informacji na temat Cud z Narnii, jest to bardzo dobra opcja.

Stefan Orzechowski

Ten wpis o Cud z Narnii był właśnie tym, co chciałem znaleźć.