Cud BernaInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Cud Berna. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Cud Berna zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Cud Berna i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Cud Berna. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Cud Berna! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Cud Berna, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
Tytu oryginalny Cud Berna
Kraj produkcji Niemcy
Oryginalny jzyk Niemiecki
Rok wydania 2003
dugo 118 minut
Klasyfikacja wiekowa FSK 6
JMK 6
Prt
Dyrektor Sönke Wortmann
scenariusz Sönke Wortmann,
Rochus Hahn
produkcja Sönke Wortmann
Hanno Huth
Tom Spieß
muzyka Marcel Barsotti
aparat fotograficzny Tom Ferryman
skaleczenie Chrzecijanie z Ueli
zawód

Rodzina Lubaskich:

Reprezentacja w pice nonej:

Inny:

Cud w Bernie to film sportowy reysera Sönke Wortmanna z 2003 roku, który take napisa scenariusz wraz z Rochusem Hahnem . Opowiada o niespodziewanym zwycistwie Niemiec na mundialu w Bernie w 1954 roku (tzw. Cud Berna ). Ponadto film opisuje trudnoci powracajcego jeca wojennego, który nie moe ju odnale si w swoim starym yciu, ale równolegle z niemieckim sukcesem ponownie zblia si do syna i rodziny.

wtek

Przegld

Podczas gdy górnik Richard z Essen by onierzem na froncie, a póniej sowieckim jecem wojennym, jego rodzina nauczya si y bez niego. Jest jednym z tak zwanych pónych powracajcych , jego rodzina nie widziaa go od ponad 12 lat. Po powrocie w 1954 roku odkry, e jego starszy syn Bruno by bardzo krytyczny wobec swojej roli w czasach nazistowskich i sympatyzowa z komunizmem , e jego córka Ingrid flirtuje z brytyjskimi onierzami okupacyjnymi (byym wrogiem) i e jego jedenacie lat roczny syn Matthias, który urodzi si pod jego nieobecno, widzi Helmuta Rahna jako wzór do naladowania i posta ojca. Na razie nie udaje mu si ponownie zintegrowa z rodzin.

Helmut Rahn i zawodnicy reprezentacji zostali zaproszeni do szkoy sportowej Grünwald 26 maja 1954 roku, aby przygotowa si do mistrzostw wiata w pice nonej. Rahn jest sfrustrowany, poniewa nie jest regularnym graczem i jest uywany tylko przeciwko Wgrom w rundzie wstpnej przez trenera reprezentacji Seppa Herbergera . W turnieju niemieckiej druynie udao si awansowa do finau jako outsider.

Relacje midzy Richardem i jego synem Mattesem powoli si poprawiaj, a Helmut Rahn równie zostanie umieszczony we wszystkich meczach po rundzie wstpnej. W finale z Wgrami strzeli decydujcego gola za wynik 3: 2, którym niemiecka druyna odniosa sensacj 4 lipca 1954 roku, co po latach powojennej depresji wywoao niewyobraaln fal euforia na wsi, ale te patriotyzm i narodowo .

Fabuy

Zamiast czystego filmu sportowego Wortmann nakrci film, który pokazuje równie warunki spoeczne w powojennych Niemczech. Caa rodzina Lubaskich reprezentuje róne aspekty:

 • Ojciec Richard reprezentuje pokolenie, które stracio wiele lat w bezsensownej wojnie. Wraca z jeca wojennego w Zwizku Radzieckim po cikiej traumie , aw domu nie jest ju szanowanym ojcem i ywicielem rodziny, ale raczej ciarem dla swojej rodziny.
 • Mother Christa to klasyczna kobieta z gruzów, która pracowicie stworzya nowe ycie w swoim maym pubie.
 • Siedemnastoletni syn Bruno, który dorasta wród nazistów, zosta komunist. Wierzy w wizj Marksa o spoeczestwie bezklasowym. Poniewa uwaa, e ideay marksistowskie faktycznie zostan zrealizowane w NRD , wyemigrowa tam.
 • Szesnastoletnia córka Ingrid uosabia tych, którzy z otwartymi ramionami przyjmuj amerykask kultur i nowoczesny styl muzyczny. Cho jest równie sumienn pracownic, nie chce cay czas walczy z wojn, ale te chce cieszy si yciem.
 • Matthias (pseudonim Mattes), najmodszy w wieku jedenastu lat, oznacza te dzieci, których ojcowie spdzili wiele lat na froncie lub w niewoli i dlatego musieli dorasta bez ojca. Szukajc zastpczego ojca, znalaz go w osobie Helmuta Rahna.

Oprócz tej rodziny wprowadza si mode maestwo Ackermann z Monachium: Annette Ackermann, z domu von Hadding, pochodzi z zamonej rodziny, jej m Paul jest dziennikarzem sportowym Süddeutsche Zeitung . Daje to filmowi okazj do zaprezentowania szykownej, olniewajcej strony lat pidziesitych. Ironiczny bekot pary tworzy radosny kontrapunkt dla do smutnej historii o powrocie do domu; Ponadto omówiono czsto odmienny punkt widzenia mczyzn i kobiet na temat piki nonej.

Historyczne wydarzenie Mistrzostwa wiata w Pice Nonej to kolejny wtek fabularny filmu. W tym filmie skupia si wycznie na druynie niemieckiej, w szczególnoci na trenerze Herbergerze, kapitanie Fritzu Walterze, a przede wszystkim Helmucie Rahnie, który dziki przyjani z modym Matthiasem wypenia luk w historii rodziny Lubaskich.

radzenie sobie z przeszoci

Filmy, których akcja rozgrywa si w okresie powojennym, s czsto zwizane z nazistowsk dyktatur i wojn. Zawiera scen, w której starszy syn zarzuca ojcu po prostu maszerowanie, na co ojciec odpowiada, e jako jednostka nie mona inaczej. Syn cytuje wówczas haso Ty jeste niczym, Twój lud jest wszystkim, które byo zasad wiatopogldu narodowego socjalizmu i opisuje podporzdkowanie jednostki.

Póniej, gdy ojciec powoli odwila si po ludzku, opowiada swojemu najmodszemu synowi o swoim uwizieniu w Zwizku Radzieckim, a take wspomina o wczeniejszych zbrodniach wojennych po stronie niemieckiej. Mówi te, e rosyjscy chopi dawali mu jedzenie, a Rosjanin wita go serdecznie w marszu powrotnym, chocia (lub dlatego, e) jego syn zgin na wojnie.

Film kilkakrotnie przeciwstawia postaw starej niemieckiej postawie nowoczesnej. Trener narodowy Herberger rozmawia ze szwajcarsk sprztaczk o niej i jej dzieciach (w jego przypadku zawodniczkach) i zostaje przez ni pouczona, e dzieci nie zawsze musz by natychmiast karane, jak to zapewne jest norm w Niemczech. Scena zawiera jzykowy anachronizm, gdy usta Herbergera zostay wyjte z amerykaskiego powiedzenia ranny ptaszek apie robaka, co nie byo powszechne w Niemczech a do lat 80-tych.

Szczególnie dyskutuje si o tym kontracie w rodzinie Lubaskich: ojciec, którego ycie dotychczas skadao si wycznie z nakazu i posuszestwa, pragnie dyscypliny i porzdku w rodzinie, zwaszcza z dziemi. Matka wskazuje na osignicia i sukcesy siebie i dzieci w trudnych czasach, i e bez jego wyrzutów byli szczliw rodzin, zgodnie z okolicznociami przed jego powrotem. Kiedy ojciec uderza swojego najmodszego syna w twarz, ostrzega go te sowami niemiecki chopiec nie pacze. Kiedy to on zaczyna paka pod koniec filmu, syn pociesza go sowami, e niemieckiemu chopcu te wolno paka.

Aktor pikarz

Wszyscy aktorzy, którzy w filmie wcielaj si w niemieckich i wgierskich pikarzy, grali przynajmniej w pierwszej lidze futbolu. Knut Hartwig , który gra z Fritzem Walterem, rozegra 71 meczów w 2. Bundeslidze dla Wuppertaler SV . Byy kolega z klubu WSV Hartwiga, Christian Broos (jako Werner Kohlmeyer ), rozegra cznie 47 meczów w drugiej lidze. Matthias Sellmann (jako Fritz Laband ) dziaa w latach dziewidziesitych m.in. w Borussii Dortmund i 1. FC Saarbrücken . Aktor Sascha Göpel by midzy innymi w modoci. na Rot-Weiss Essen i Bayer 05 Uerdingen przy pice Michael Wurst , znany równie z programu telewizyjnego Star Search , w którym doszed do pófinau, gra wgierskiego obroc Jen Buzánszky'ego . Aktor i reyser Simon Verhoeven , który gra rodkowego napastnika Ottmara Waltera, mia równie karier jako modzik w TSV 1860 Monachium i gra w bawarskiej selekcji szkó.

to

 • Louis Klamroth , który w filmie gra Matthiasa Lubaskiego, syna Richarda Lubaskiego, jest rzeczywistym synem Petera Lohmeyera .
 • Po tym, jak Matthias dowiedzia si o porace Rot-Weissa Essen pod Alemannia Aachen na pocztku filmu i usiad pochylony nad swoimi królikami, westchn: I nigdy nie bdziemy mistrzami Niemiec w yciu. Esseczycy zostali mistrzami Niemiec, co nastpuje: rok .
 • Jedna scena w filmie przedstawia Adolfa Dasslera . Szewc i menader stroju, który wyposay druyn w innowacyjne buty pikarskie z wkrcanymi wiekami, jest zaoycielem firmy Adidas .
 • Jürgen Leinemann , autor Spiegel i autor biografii Herbergera Herberger. ycie, legenda , goci w filmie jako dziennikarz podczas pierwszej konferencji prasowej. Na pocztku napisów mona równie zobaczy reysera Sönke Wortmanna sprinterskiego za zaprzgiem konnym.
 • Reporter Herbert Zimmermann gra komik Andreas Obering ( Till and Obel ). Oryginalne brzmienie dobrze znanej audycji radiowej Zimmermanna nie zostao uyte w filmie z powodów dramaturgicznych.
 • Podczas powtórki z Turcj niemiecka druyna jest pokazana w szatni w biaych koszulkach. W rzeczywistoci bya ubrana na zielono.
 • Pierwsza wersja Goggomobil , która bya zaparkowana w pobliu domu Rahna i czsto pokazywana w filmie , zostaa wyprodukowana dopiero w 1955 roku. Model, który mona zobaczy w filmie, powsta dopiero w 1964 roku.
 • Samochód, którym Richard i jego syn Mattes jad do Berna pod koniec filmu, to Auto Union 1000 U ( wyprodukowane przez DKW ). Ten pojazd nie by produkowany przed 1959 rokiem.
 • Nagrania dwikowe dla stadionu Bern Wankdorf zostay wykonane na poudniowej trybunie Westfalenstadion . Nagrania nie miay miejsca podczas meczu, ale specjalnie do filmu przed meczem z Hans Rostock. Naley wyranie unika wspóczesnego wsparcia stylistycznego.
 • Na kocu filmu pojawia si zdanie Elf z Berna ju nigdy nie grali razem, a na pocztku napisów kocowych dedykacja Pamici Helmuta Rahna. Helmut Rahn zmar okoo dwa miesice przed premier kinow w Niemczech.
 • Zdjcia odbyway si od 10 czerwca 2002 do 10 sierpnia 2002 w Kolonii , Duisburgu , Krefeld ( stadion Dujardin Weinbrennerei i Grotenburg ), Oberhausen , Recklinghausen , w Muzeum Kolejnictwa Bochum-Dahlhausen , w innych lokalizacjach w Zagbiu Ruhry oraz w Thun , Szwajcaria.
 • Koszty produkcji filmu oszacowano na okoo 7,3 mln euro.
 • Premiera kinowa w Niemczech odbya si 16 padziernika 2003 r. W Niemczech naliczono okoo 3,68 miliona odwiedzajcych.
 • Kostiumy s autorstwa Ursuli Welter .

Nagrody

 • Zoty ekran 2003 (za dotarcie do 3 milionów widzów w 18 miesicy).
 • Europejska Nagroda Filmowa 2003: nominacja dla Toma Fährmanna w kategorii Najlepsze zdjcia .
 • Midzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno 2003: Nagroda publicznoci dla Sönke Wortmann.
 • New Faces Award 2004: nagroda dla modego aktora dla Saschy Göpel
 • Niemiecka Nagroda Filmowa 2004: wrczenie nagrody publicznoci jako Niemiecki Film Roku , wrczenie srebrnej nagrody filmowej dla najlepszego filmu fabularnego . Nominacja do zotej nagrody filmowej dla najlepszego filmu fabularnego , nominacja do zotej nagrody filmowej dla Sönke Wortmanna dla najlepszego reysera , nominacja do zotej nagrody filmowej dla Johanny Gastdorf dla najlepszej aktorki drugoplanowej .
 • Bawarska Nagroda Filmowa 2004: nagroda za reyseri dla Sönke Wortmann i nagroda dla aktora drugoplanowego dla Johanny Gastdorf.
 • German Camera Prize 2004: nominacja dla Toma Fährmanna w kategorii filmów penometraowych .
 • Midzynarodowy Festiwal Filmowy w San Francisco 2004: Nagroda publicznoci dla Sönke Wortmann za najlepszy fabularny film fabularny.
 • Ashland Independent Film Festival 2005: Nagroda publicznoci dla Sönke Wortmann za najlepszy dramat filmowy .

Festiwale filmowe

Film powsta wspólnie z innymi niemieckimi produkcjami Goethe! , Almanya - Welcome to Germany and The Big Dream pokazane na pierwszym niemieckim tygodniu filmowym w Korei Pónocnej, który odby si w dniach 4-8 listopada 2013 r. W kinie Taedongmun w Pjongjangu.

literatura

Musical ze sklepu filmowego

23 listopada 2014 w nowym Theater an der Elbe (Hamburg) odbya si wiatowa premiera musicalu o tym samym tytule autorstwa Martina Lingnau i Gila Mehmerta . Wród gównych aktorów s Dominik Hees jako Helmut Rahn i Vera Bolten jako matka Christa Lubanski , która równie piewa piosenk Miracle Happened .

linki internetowe

Indywidualne dowody

 1. Certyfikat wydania dla The Miracle of Bern . Dobrowolna samoregulacja brany filmowej , lipiec 2003 (PDF; numer testu: 94 779 K).
 2. Klasyfikacja wiekowa dla Cudu w Bernie . Modzieowa Komisja ds . Mediów .
 3. Kicker specjalny numer: 50 lat cudów w Bernie .
 4. Lokalizacje IMDb ( Memento z 3 sierpnia 2012 w archiwum internetowym. Dzisiaj )
 5. Liczby odbiorców IMDb ( Memento z 2 sierpnia 2012 w archiwum internetowym. Dzisiaj )
 6. ^ Pierwszy niemiecki tydzie filmowy w Korei Pónocnej. W: www.goethe.de. ródo 4 stycznia 2016 r .
 7. ^ Nowy muzyczny cud dla Hamburga ( Memento z 2 marca 2014 w Internet Archive )
 8. 60 lat po cudzie w Bernie: Helmut Rahn powraca Niemcom do Mistrzostw wiata! ( Pamitka z 22 lipca 2014 w Internet Archive )
 9. www.rp-online.de: Vera Bolten gra w Wunder von Bern 9 wrzenia 2014 roku

Opiniones de nuestros usuarios

Mariusz Konopka

Minęło trochę czasu odkąd widziałem artykuł o zmiennej napisany w tak dydaktyczny sposób. Podoba mi się.

Kate Skrzypczak

Czasami, gdy szukasz informacji w Internecie o czymś, znajdujesz zbyt długie artykuły, które nalegają na mówienie o rzeczach, które Cię nie interesują. Podobał mi się ten artykuł o zmiennej, ponieważ idzie do rzeczy i mówi dokładnie o tym, czego chcę, bez gubienie się w informacjach Bezużyteczne.

Anka Szczepański

Dzięki za ten post na Cud Berna, właśnie tego potrzebowałem