Wojna w Iraku

Wstęp

Wojna w Iraku trwała od 2003 do 2011 roku. Była to druga wojna w Zatoce Perskiej, ale miała zasadniczo inne cele i przyczyny niż pierwsza wojna, która miała miejsce w 1991 roku. Główną przyczyną wojny w Iraku było przekonanie amerykańskiego rządu, że Irak posiada broń masowego rażenia i że stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Przyczyny wojny

W 2002 roku prezydent George W. Bush zaapelował do ONZ o działania w celu usunięcia zagrożenia, jakie stanowił Saddam Husajn dla całego świata. Władze amerykańskie były przekonane, że Irak posiada broń masowego rażenia, taką jak chemiczne i biologiczne. Okazało się jednak, że nie ma na to dostatecznych dowodów. Inne przyczyny wojny w Iraku to zagwarantowanie stabilizacji i jednocześnie pozbawienie terrorystów schronienia na terytorium Iraku. Poczyniono również kilka działań, by wprowadzić rządy demokratyczne w Iraku, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo obywateli.

Przebieg wojny

Wojna rozpoczęła się 20 marca 2003 roku, kiedy to rozpoczęła się invazja wojsk amerykańskich na Irak. W ciągu kilku tygodni wojska amerykańskie zdobyły Bagdad, a Saddam Husajn uciekł w głąb kraju. Następnie wojska amerykańskie i koalicjantów poszukiwały broni masowego rażenia na terenie Iraku, ale takowej nie znaleziono. W następstwie, wojna stawała się coraz bardziej trudna. Irańskie formacje zbrojne oraz antyamerykańskie oddziały w Iraku dokonywały ataków na rządzących. Z biegiem czasu sytuacja w Iraku stawała się coraz trudniejsza. Również sami Amerykanie zaczęli przejmować się trwałością swojej obecności w tym kraju. Uwagę przyciągały wpadki wojskowe, jakie przydarzenia się w Afganistanie. Ostatecznie, w grudniu 2011 roku, Amerykanie wycofali się z Iraku.

Skutki wojny

Wojna w Iraku miała wiele skutków. Pierwszym skutkiem była wielka liczba ofiar śmiertelnych, zarówno wśród wojsk amerykańskich i koalicjantów, jak i wśród ludności cywilnej. Drugim skutkiem jest destabilizacja sytuacji w Iraku i całym regionie. Kraj ten stał się miejscem, gdzie liczne grupy konkurują ze sobą o władzę, w tym także islamiści radykalni i terroryści. Kolejnym skutkiem jest koszt wojny. Ameryka wydała na nią ponad 800 miliardów dolarów, co było jednym z największych kosztów wojennych dla tego kraju. Innym skutkiem wojny jest wzrost napięć pomiędzy krajami Zachodu a muzułmańskim światem. Wielu ludzi zaczęło kwestionować decyzję podjęcia wojny przez amerykański rząd, co spowodowało wiele dyskusji i debat na temat stosunków międzynarodowych.

Podsumowanie

Wojna w Iraku była jednym z największych konfliktów na świecie w ostatnich latach. Choć miała swoje cele, jak w przypadku usunięcia zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych lub wprowadzenia demokracji do kraju, to jednak koszty wojny okazały się zbyt wysokie. Wojna miała też poważne skutki dla Iraku oraz dla stosunków międzynarodowych. Z pewnością będzie to temat, który będzie przewijał się przez długi czas w aktualnościach światowych.