Płaskowyże Ameryki Południowej

Educación cívica

Płaskowyże Ameryki Południowej to niezwykle interesujący obszar, który warto poznać zarówno ze względu na jego ukształtowanie, jak i na wyjątkową różnorodność przyrodniczą. W skład płaskowyżów wchodzą m.in. płaskowyże Brazylii, Wenezueli, Gujany oraz Kolumbii. Każdy z tych obszarów posiada swoje unikalne cechy i wartości kulturowe. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej płaskowyżom Ameryki Południowej.

Płaskowyż Brazylii

Płaskowyż Brazylii zajmuje obszar około 4,5 mln km² i stanowi niemal połowę powierzchni Brazylii. Charakteryzuje się on urozmaiconym ukształtowaniem terenu, które wynika z rzeźby wytworzonej przez dziesiątki tysięcy lat przez rzeki Amazonki, Paraná oraz São Francisco. Płaskowyż Brazylii jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu ekologicznym. Znajduje się tam wiele parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz siedlisk, które chronią unikatowe gatunki zwierząt i roślin. Płaskowyż Brazylii to również obszar o ogromnym znaczeniu kulturowym. Znajdują się tam liczne zabytki, świątynie oraz ruiny, które przypominają o dawnych ludach, które zamieszkiwały ten teren.

Płaskowyż Wenezueli

Płaskowyż Wenezueli zajmuje obszar około 400 tys. km² i składa się z wyżynnej pustyni oraz górskich masywów. Najwyższym szczytem tego obszaru jest Pico Bolívar (5007 m.n.p.m.). Na płaskowyżu Wenezueli znajdują się liczne parki narodowe, w tym Park Narodowy Canaima, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Parku Narodowym Canaima znajduje się między innymi najwyższy wodospad świata - Salto Angel. Płaskowyż Wenezueli to również miejsce, w którym żyją rdzenne ludy, posługujące się językiem pemón.

Płaskowyż Gujany

Płaskowyż Gujany to obszar o powierzchni około 440 tys. km², który przecina kilka państw Ameryki Południowej (m.in. Gujanę, Surinam, Gujanę Francuską, część Brazylii oraz Wenezueli). Płaskowyż charakteryzuje się bogactwem naturalnym, w tym występowaniem złóż boksytów oraz innych minerałów. Na płaskowyżu Gujany znajdują się również unikalne formacje skalne, takie jak Tepui czyli płaskie góry, które są jednym z symboli tego obszaru. Płaskowyż Gujany to również miejsce, w którym żyją rdzenne ludy, takie jak Karaibowie czy Patamona.

Płaskowyż Kolumbii

Płaskowyż Kolumbii to fragment wyjątkowej rzeźby, która nosi nazwę Andy. Płaskowyż ten znajduje się na wschodnim krańcu Kolumbii i zajmuje powierzchnię około 260 tys. km². Charakteryzuje się on specyficzną roślinnością, która jest dostosowana do suchego klimatu. Na płaskowyżu Kolumbii znajduje się Park Narodowy Los Nevados, który jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu ekologicznym. Na terenie parku znajduje się m.in. najwyższy wulkan w Kolumbii - Nevado del Ruiz (5321 m.n.p.m.). Płaskowyż Kolumbii to również teren zamieszkany przez rdzenne ludy, m.in. Páezowie i Nasa.

Podsumowanie

Płaskowyże Ameryki Południowej to obszary pełne kontrastów i niesamowitych krajobrazów. Znajdują się na nich unikalne gatunki zwierząt i roślin oraz liczne zabytki, które pozwala nam poznać kulturę i historię rdzennej ludności. To również obszary, które wymagają ochrony ze względu na swoje znaczenie przyrodnicze, takie jak na przykład Park Narodowy Canaima na płaskowyżu Wenezueli. Poznanie płaskowyżów Ameryki Południowej to niesamowita przygoda, która pozwoli nam poznać uroki i tajemnice tego fascynującego regionu.