Literackie zwierzęta - jakie role pełnią w utworach?

Educación cívica

Literackie zwierzęta - jakie role pełnią w utworach?

Literatura od zawsze fascynowała człowieka. Od starożytności do dzisiaj pojawiło się wiele gatunków literackich. Takimi gatunkami są opowiadania czy powieści, w których pojawiają się postacie zwierząt. Czy jednak wiemy dlaczego autorzy decydują się na takie posunięcie? Jakie role pełnią zwierzęta w utworach literackich?

Jednym z powodów, dla których autorzy decydują się na pojawienie się postaci zwierzęcych jest chęć ukazania pewnych cech ludzkich. Zwierzęta w tych przypadkach mają reprezentować niektóre cechy, jakie przypisujemy sobie ludzie. Przykładowo, pies może być wierny, kot niezależny, a koń dumny i szlachetny. Autorzy wykorzystują te cechy, aby ukazać pewne aspekty ludzkiej natury.

Zwierzęta w literaturze często mają również funkcje symboliczne. Przykładem może być modliszka, która w wielu kulturach jest symbolem odwagi i determinacji. W powieściach czy opowiadaniach może to oznaczać, że dany bohater wykazuje się właśnie tymi cechami. Zwierzęta stanowią symbole, które pomagają nam lepiej zrozumieć poziom znaczeniowy, który zaprezentował autor.

Często pojawienie się zwierząt w utworach literackich jest również związane z ich funkcją dekoracyjną. W tych przypadkach zwierzęta pełnią rolę ozdobną, dodając pewnego rodzaju klimatu czy też kontekstu. Przykładowo, jeśli autor pisze o dzikiej Ameryce, bardzo prawdopodobne jest, że w kontekście opowieści pojawią się pewne zwierzęta charakterystyczne dla tego regionu, jak np. gepardy czy lwy.

Statystyki pokazują, że zwierzęta w literaturze służą również funkcji pedagogicznej. W utworach dziecięcych często pojawiają się zwierzęta, co w sposób przystępny i czytelny dla dziecka, pokazuje mu jakie zachowania są dobre, a jakie złe. Dzięki temu dzieci uczą się dobrych wartości i znajdują inspiracje do lepszego życia.

Kolejnym powodem, dla którego autorzy chętnie decydują się na pojawienie się zwierząt w swoich utworach jest chęć opowiedzenia o świecie, który nas otacza. Zwierzęta to bardzo częsty motyw w literaturze przyrodniczej, która opowiada o życiu na ziemi, w wodzie czy w powietrzu. Autorzy bardzo często podpatrują zachowania zwierząt i przekuwają je na język ludzki, abyśmy mogli zrozumieć, co dzieje się w ich świecie.

Ostatnim z powodów, dla których autorzy decydują się na pojawienie się zwierząt w utworach literackich jest chęć ukazania pewnych zagadnień filozoficznych. Często pojawiają się pytania o nasze miejsce w świecie i o nasze związki z innymi istotami. Zwierzęta często odgrywają w takich opowieściach ważne role. Przykładowo, w powieści "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, lisy pojawiają się jako symbole przyjaźni i miłości.

W literaturze pojawiają się różne zwierzęta, począwszy od psów, kotów, koni i innych zwierząt domowych, a kończąc na egzotycznych, takich jak słonie czy pandy. Jedno jest pewne - zwierzęta odgrywają ważną rolę w utworach literackich. Pełnią one rozmaite funkcje, od dekoracyjnych po pedagogiczne czy symboliczne. Ich pojawienie się często pomaga w zrozumieniu bohaterów i nadaniu im specyficznego klimatu i kontekstu.