Kultura Chińska – malarstwo tuszem i sztuka kaligrafii

Kultura Chińska – malarstwo tuszem i sztuka kaligrafii

W Chinach, sztuka kaligrafii oraz malarstwo tuszem są ważnymi elementami kultury. Ich historia sięga aż do czasów dynastii Qin. W trakcie wieków ukształtowały się specyficzne techniki i style, z którymi związani są znani artyści. Dzięki tym sztukom, Chińczycy przekazywali swoje myśli, idee, emocje i wartości. W tym artykule omówimy więc w jakim celu były tworzone obrazy i kaligrafie oraz co przypisywano im znaczenie.

Kultura chińska i kaligrafia

Kaligrafia to dziedzina sztuki, która przez Chińczyków traktowana jest z najwyższym szacunkiem. Mistrzowie kaligrafii nie tylko malują litery, ale używają swojego pędzla, by wyrażać idee na szkle, drewnie, kamieniu, brązie, łupkach. Kursy kaligrafii zaczynają się już od szkoły podstawowej, a uczniowie, którzy chcą się nauczyć tej sztuki mają do dyspozycji mnóstwo materiałów. Mistrzowie pisarstwa używają różnych stylów piśmienniczych, a każdy styl wyzwala różne emocje. Dzięki temu, można utrwalić nasz język i kulturę.

Wielu artystów podkreśla, że kaligrafia to sztuka, która ma obowiązek nawiązywać do natury. Pędzelek na każdym kroku odzwierciedla liście, inne kwiaty, drzewa, ptaki, ryby czy góry, które były inspiracją w tworzeniu naszych największych dzieł. Właśnie dlatego, kaligrafia wywołuje w nas uczucia i emocje, które kojarzą nam się z naturą, które cieszą nasze zmysły.

Najstarsza forma pisania w Chinach to pismo pieczęciowe (印章), pochodzące z czasów dynastii Shang. Pismo to wykorzystywano do kreowania pieczęci dla rządu, urzędników państwowych i cesarza. Mimo, że było stosunkowo mało złożone, charakteryzowało się silnym charakterem i przejrzystością. W okresie Han powstało kolejne pismo – klasyczne (經文) oraz pismo biegnące (草書). Te dwa objawienia piśmiennicze przetrwały stały się w obecnych czasach.

Pismo klasyczne, jak sama nazwa wskazuje, jest stosowane w klasykach chińskiej literatury i pozostałościach historycznych, ale również w kaligrafii. Jest bardzo eleganckie, prawie jak zapełniające strony dzieła sztuki. Z drugiej strony, pismo biegnące zostaje uznane za bardziej praktyczne niż klasyczne i jest bardzo popularne na ogół. Jego zaletą jest to, że wykorzystuje ono elementy różnych rodzajów narzędzi, co przypomina bardziej życie, słowami.

Założeniem kaligrafii chińskiej jest przede wszystkim zbalansowanie emocji i odpowiednie ułożenie form. Wiersz, litera, cała kompozycja ma przede wszystkim spełniać wymogi formy i treści. Pismo powinno kreować wrażenie lekkości i swobody. W sztuce kaligrafii bazujemy na poszanowaniu struktury pisma, w zależności od stylu, w którym zostało napisane. Każdy z elementów powinien być odpowiednio wyważony. Forma pisania powinna przypominać silne, potężne drzewo.

Malarstwo w kulturze chińskiej

W Chinach od wieków rozwijające się było malarstwo z wykorzystaniem tuszu. Farbę tę wytwarzano z sadzy, oleju, żywicy i ekstraktu z roślin. Ponieważ tusz przypomina wiano, możemy zrobić różne odcienie na papierze. Jednak malowanie tuszem, to nie tylko odpowiedni wybór kolorów, ale również umiejętności i styl artysty. Chińscy malarze byli znani na całym świecie ze swojego mistrzowskiego warsztatu, byli uznani jako artyści, którzy w największym stopniu rozwinęli tę dziedzinę sztuki w Chinach. Wszystkie te rzeczy pozwalały uzyskać wrażenie swobody, naturalności i zharmonizowania z naturą.

Historia malarstwa chińskiego sięga początków dynastii Shang, jednak właśnie w okresie Song i Yuan malarstwo tuszem osiągnęło szczyty swojego rozwoju. Najsłynniejszym artystą tego okresu był Wu Daozi, który nie tylko malował piękne obrazy, ale był znany z umiejętności tworzenia wspaniałych okazów kaligrafii i rzeźb. Wu Daozi w mocny sposób zdefiniował style chińskiego malarstwa. Dzięki tym dzielił się mądre rozwiązania, teorie i dał początek wielu innym pracującym w tej dziedzinie.

W malarstwie chińskim istotnymi elementami są forma i treść. Wszystko musi się wydawać naturalne, harmonijne i spójne. W zależności od umiejętności artysty, obrazy tuszem mogą być wykonane w różnych stylach. Często artysta, stosujący nieszablonowe rozwiązania, jest w stanie uchwycić w swoim dziele energię i siłę natury, co skłania do refleksji nad przemijaniem czasu, delikatnością i niezwykłą siłą.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, chińska sztuka kaligrafii i malarstwo tuszem w kulturze chińskiej mają wiele ważnych funkcji i wartości. Dzięki nim można o wiele lepiej poznać jej mentalność, szczególnie w przypadku pragnienia harmonii kosmicznej, wartości etycznych i estetycznych. Przez tysiące lat sztuka ta była rozwijana, zdobywając coraz większą popularność na całym świecie. Obecnie Chińczycy zachęcają do zainteresowania się tą dziedziną sztuki jako sposobem na zrozumienie ich kultury, która jest tak różna od innych.