Impresjonizm – malarstwo pejzażowe i portretowe

Impresjonizm – malarstwo pejzażowe i portretowe

Impresjonizm to jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych szkół artystycznych w historii sztuki. Powstał w drugiej połowie XIX wieku we Francji i był odpowiedzią na dominujące wówczas w malarstwie normy akademickie. Huczne debaty i nieustające dyskusje na temat wartości impresjonizmu trwają do dziś, jednakże nikt nie może zaprzeczyć, że ta szkoła odcisnęła trwałe piętno w historii sztuki.

W tym artykule skupię się na dwóch najważniejszych i najczęściej poruszanych gałęziach impresjonizmu: malarstwie pejzażowym i portretowym.

Malarstwo pejzażowe

Malarstwo pejzażowe jest jednym z najważniejszych elementów impresjonizmu. Artyści tej szkoły zwracali uwagę na różnice między odcieniami światła i kolorów, co pozwalało im uzyskać nowy efekt w malarstwie. Przez skupienie się na efektach świetlnych impresjoniści przedstawiali krajobrazy w sposób bardziej naturalny i bardziej subiektywny niż wcześniej to robili inni artyści.

Impresjoniści często malowali plenerowo, w miejscach, które ich inspirują, dzięki temu udało im się uchwycić i oddać charakterystyczne mienienie światła i kolorów o każdej porze dnia i nocy. Często po prostu pozostawali na wolnym powietrzu i malowali to, co widzieli przed sobą. Tytuły ich dzieł często wskazywały czas i miejsce, w którym powstały.

Claude Monet, jeden z najbardziej znanych impresjonistów, słynie z pejzaży przedstawiających wejście słońca, popołudniowy zapadający mrok oraz mgły. Większość jego prac pokazuje francuskie krajobrazy, ale malował on również w Anglii, Holandii i Włoszech. Inni artyści impresjonistyczni, tak jak Camille Pissarro i Alfred Sisley, również specjalizowali się w pejzażach.

Malarstwo portretowe

Impresjoniści także malowali portrety. Koncentrowali się na twarzach, ale nie podejmowali prób osiągnięcia szczegółowości skóry i tkanin, jak w malarstwie akademickim. Zamiast tego, impresjoniści pokazywali subtelne zmiany w świetle i kolorze, które pozwalały oddać charakter osoby na obrazie.

Auguste Renoir był mistrzem malarstwa portretowego. Jego prace cechuje bardzo jasna i żywa kolorystyka oraz specjalna uwaga, jaką poświęcał kwestii proporcji i składu. Portrety Mary Cassatt, najbardziej znanej artystki-amerykanki impresjonizmu, są niezwykle delikatne i skomplikowane.

Jak można zauważyć, impresjonizm to szkoła, która cechuje się niezwykłym zróżnicowaniem podejść i osobowości artystów. Wspólną cechą jest jednak zwracanie uwagi na subtelną, pozornie niewidoczną grę kolorów i świateł co pozwala na uchwycenie ich wpływu na kształtowanie danego obrazu.

Podsumowanie

Impresjonizm to jedna z najważniejszych szkół artystycznych w historii sztuki. Obecnie, ponad wiek po jej powstaniu, impresjonizm wciąż pozostaje jednym z najbardziej wpływowych kierunków w sztuce. Zwrócenie uwagi na elementy, które wcześniej były pomijane, takie jak odcienie kolorów i subtelne zmiany w świetle, pozwala na uzyskanie właściwie nowych efektów w malarstwie. Impresjonizm wprowadzał do malarstwa pewną subiektywność, co wzbudzało kontrowersje poprzez wiele lat, ale obecnie wiele osób docenia to podejście. Dzięki impresjonizmowi, dziś mamy do czynienia z nowymi koncepcjami w sztuce, które nadal ewoluują i inspirują artystów na całym świecie.