W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Zielona Stolica Europy. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie, zbadamy najważniejsze aspekty związane z tym tematem. Zastanowimy się nad jego wpływem na społeczeństwo, jego wpływem w różnych obszarach, a także wyzwaniami i możliwościami, jakie ze sobą niesie. Idąc tym tropem, zanurzymy się w wyczerpującej analizie, która pozwoli nam zrozumieć znaczenie i zakres Zielona Stolica Europy, oferując pełną i aktualną wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny.
Zielona Stolica Europy – nagroda przyznawana corocznie przez Komisję Europejską miastu wyróżniającemu się ze względu na kryteria: wzrostu gospodarczego, poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska. Została zainicjowana 22 maja 2008 roku, a pierwszą nagrodę zdobył Sztokholm w 2010 roku.
Celem nagrody Zielonej Stolicy Europy jest rozpoznanie, nagrodzenie, a także zachęcenie miast do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych mających na celu poprawę jakości życia miejskiej społeczności dbając jednocześnie o środowisko.
Doceniane są konkretne działania, takie jak:
Wszystkie miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców mają prawo kandydować do tytułu Zielonej Stolicy Europy. Nagroda przyznawana jest dla miast państw członkowskich Unii Europejskiej, państw kandydujących (Turcja, Macedonia, Serbia, Czarnogóra i Islandia) oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein). W krajach, w których nie ma miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców, uprawnione jest do kandydowania największe miasto w państwie[1]. Natomiast do kandydowania o tytuł Europejskiego Zielonego Liścia miasta pomiędzy 20 a 100 tys. mieszkańców.
Kandydatury ocenia się wedle 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, eko-innowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.
Tytuł przyznawany jest przez międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci w poszczególnych dziedzinach środowiska.
Koncepcja nagrody Zielonej Stolicy Europy powstała pierwotnie na spotkaniu w Tallinnie, w Estonii, w maju 2008 roku. Nagroda jest wynikiem inicjatywy podjętej przez 15 miast europejskich (Tallinn, Helsinki, Ryga, Wilno, Berlin, Warszawa, Madryt, Lublana, Praga, Wiedeń, Glasgow, Kilonia, Kotka, Dartford, Tartu).
Tytuł Europejskiego Zielonego Liścia przyznano do tej pory trzynastu miastom[17].