Zeiss Planar

W tym artykule zbadamy fascynującą historię Zeiss Planar, tematu, który z biegiem czasu wzbudził ciekawość wielu osób. Od swoich początków po dzisiejsze znaczenie, Zeiss Planar pozostawił niezatarty ślad w społeczeństwie, wpływając na różne aspekty kultury, nauki, polityki i nie tylko. Dzięki szczegółowej analizie odkryjemy wiele aspektów Zeiss Planar, jego wpływ w różnych epokach i jego znaczenie we współczesnym świecie. Przygotuj się na ekscytującą podróż w czasie i wiedzy, aby odkryć tajemnice i cuda, które ma do zaoferowania Zeiss Planar.

Schemat obiektywu Zeiss Planar 50 mm f/4,5 z 1896 r.
Schemat obiektywu Carl Zeiss T* Planar 50/1,4
Carl Zeiss T* Planar 50 mm f/1,4

Zeiss Planarobiektyw fotograficzny zaprojektowany w 1896 r. w zakładach Carl Zeiss przez Paula Rudolpha.

Początkowo Rudolph zaprojektował obiektyw Gaussa składający się z sześciu pojedynczych elementów, ale niezadowolony z wysokich zniekształceń zaczął eksperymentować z układem centralnych elementów, odkrywając, że sklejenie ich ze sobą znacznie poprawiało jakość obrazu. Pierwszy obiektyw z przesłoną f/4,5 początkowo nazwany był Anastigmat Series IA, późniejsza nazwa Planar (z łac. planum – płaski) wywodzi się z bardzo niskiego zakrzywienia płaszczyzny odwzorowania obiektywu.

Planarami są wysokiej jakości standardowe obiektywy do aparatów Hasselblad, Contax i Rolleiflex. Obecnie produkuje je japońskie przedsiębiorstwo Cosina.

Zobacz też

Przypisy