Zdzisław Kowalewski

W tym artykule temat Zdzisław Kowalewski został omówiony z obiektywnej i szczegółowej perspektywy. Zostaną zbadane różne podejścia i punkty widzenia związane z Zdzisław Kowalewski, w celu zapewnienia czytelnikowi pełnej i wzbogacającej wizji tego tematu. Przeanalizowane zostaną istotne aspekty, zaprezentowane zostaną dane i przedstawione zostaną opinie ekspertów w danej dziedzinie. Celem tego artykułu jest przedstawienie szerokiego i różnorodnego przeglądu, który pozwoli czytelnikowi uzyskać głębokie i uzasadnione zrozumienie Zdzisław Kowalewski.

Zdzisław Kowalewski
Data i miejsce urodzenia

7 grudnia 1923
Zgierz

Data śmierci

20 lipca 1991

Zawód, zajęcie

socjolog, pedagog

Narodowość

polska

Zdzisław Kowalewski (ur. 7 grudnia 1923 w Zgierzu, zm. 20 lipca 1991) – polski doktor habilitowany, socjolog i pedagog.

Życiorys

Zdzisław Kowalewski urodził się w Zgierzu w rodzinie robotniczej[1]. Z powodu wybuchu II wojny światowej musiał przerwać naukę w gimnazjum w Warszawie. Po kapitulacji III Rzeszy wyjechał z rodziną do Łodzi, gdzie kontynuował naukę. Studia z socjologii i pedagogiki społecznej kończył po wojnie, na Uniwersytecie Łódzkim. Był uczniem Heleny Radlińskiej, która była promotorką jego pracy magisterskiej. Na studiach był współzałożycielem Akademickiej Organizacji Służby Społecznej, rozwiązanej jednak przez władze w 1949[1].

Po studiach pracował w oświacie. W 1955 został pracownikiem Polskiej Akademii Nauk[1]. Był współzałożycielem International Commission for Science Policy Studies, członkiem zarządu Research Committee on Sociology of Science, współzałożycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Autorów Dzieł Naukowych[1].

Publikacje

  • 1962 Chemicy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Studium o pozycji społecznej i kulturalnej inteligencji technicznej;
  • 1967 Nauka a planowanie jej rozwoju;
  • 1971 Nauki społeczne a rozwój społeczny (Problemy potencjału naukowego i krzewienia kultury naukowej);
  • 1974 Z badań nad społeczną funkcją nauki;
  • 1982 Rzeczpospolita niedoceniona. Kultura naukowa i polityczna Polski przedrozbiorowej;
  • 1991 Wolność a służebność nauki;
  • 1991 Społeczeństwo obywatelskie w doświadczeniu historycznym.

Przypisy

  1. a b c d Rudniański 1991 ↓, s. 8.

Bibliografia

  • Jarosław Rudniański, Zdzisław Kowalewski (7 XII 1923 – 20 VIII 1991), „Studia Socjologiczne”, 122–123 (3–4), 1991, s. 7–8.