Dziś Złota Sepulka jest nadal istotnym tematem w społeczeństwie. W obliczu rosnącego znaczenia tego zagadnienia niezwykle istotne jest zrozumienie jego implikacji i konsekwencji. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Złota Sepulka, od jego historii po dzisiejszy wpływ. Poprzez szczegółową analizę staramy się zapewnić pełny i obiektywny obraz Złota Sepulka, aby ułatwić lepsze zrozumienie i dyskusję na ten temat. Niezależnie od Twojego poziomu wiedzy na temat Złota Sepulka, mamy nadzieję, że ten artykuł będzie miał charakter informacyjny i wzbudzi Twoje zainteresowanie dalszym poznaniem tego bardzo ważnego tematu.
Państwo | |
---|---|
Pierwsze rozdanie |
1983 |
Ostatnie rozdanie |
1986 |
Złota Sepulka – druga pod względem wieku polska literacka nagroda w dziedzinie twórczości fantastycznej. Przyznawana od 1983 do 1986 roku. Nazwą nawiązuje do znanych z twórczości Stanisława Lema - sepulek.
Nagroda została ustanowiona przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki (PSMF) w roku 1983 jako nagroda honorowa[1]. Przyznawano ją na drodze plebiscytu.
Po raz pierwszy przyznana Januszowi Zajdlowi za powieść Limes inferior[1].
Przyznawano ją raz w roku, ale w przedziale czasowym od lipca do lipca. Istniała tylko cztery lata[2]. Później wyparła ją bardziej popularna Nagroda im. Janusza A. Zajdla.
Przyznawano ją w kategoriach:
W 1984 roku w plebiscycie Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki udział wzięło 513 osób. W kategorii najlepsza książka polskiego autora na drugim miejscu znalazła się książka Marcina Wolskiego Numer, a na trzecim Cała prawda o planecie Ksi Janusza A. Zajdla. W kategorii najlepsza książka autora zagranicznego na drugim miejscu znalazła się książka A. i B. Strugackich Miliard lat przed końcem świata, a na trzecim K. Vonneguta Syreny z tytana. W kategorii najlepsze opowiadanie polskiego autora na drugim miejscu znalazło się opowiadanie Marka Oramusa Kwadratoniczne delirium tremens, a na trzecim List z Dune Andrzeja Zimniaka. W kategorii najlepszy debiut na drugim miejscu znalazł się Jacek Piekara za opowiadania opublikowane w Fantastyce i Problemach, a na trzecim Feliks W. Kres za opowiadanie Mag opublikowane w nr 11-12 Fantastyki w 1983 roku[3].
W 1987 roku w dniach 7–10 maja w Chańczy koło Staszowa odbył się Falkcon'87. Podczas inauguracji wręczono doroczne nagrody PSMF Złote sepulki za rok 1986[2].