2008 Francja U-21 w futsalu
2010–  Maroko 46 (16)
  1. Aktualne na: 5 lutego 2023. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 30 marca 2021.

Youssef El-Arabi (ur. 3 lutego 1987 w Caen) – marokański piłkarz francuskiego pochodzenia, występujący na pozycji napastnika w greckim klubie Olympiakos oraz w reprezentacji Maroka.

Kariera

El-Arabi to wychowanek USON Mondeville, ale grał tam tylko w amatorskiej lidze. Jego talent wykryło SM Caen. Po sezonie w grupie rezerw, dołączył do pierwszej drużyny. Jego technika przyniosła mu powołanie do Reprezentacji Francji U-21 w Futsalu we wrześniu 2008 roku, której był kapitanem. Jego pierwszym meczem w SM Caen, a zarazem w Ligue 1 był przegrany mecz 2-0 z Valenciennes FC na Stade Nungesser El-Arabki wszedł w 86 minucie spotkania za Grégory’ego Promenta. Caen w sezonie 2008/2009 spadło do Ligue 2, a El-Arabi był podstawowym graczem swojej drużyny. Pierwszą oficjalną bramkę w SM Caen zdobył 14 sierpnia 2009 przeciwko Bastii w wygranym meczu przez SM Caen 2-1 na stadionie Stade Armand Cesari. Sezon 2009/2010 zakończył z 11 bramkami i 8 asystami na koncie, co dało mu pierwsze miejsce tabeli strzelców w całej drużynie. SM Caen awansowało do Ligue 1. 7 sierpnia 2010 zdobył swoją pierwszą bramkę w Ligue 1 przeciwko Olympique Marsylii na Stade Velodrome i pomógł swojej drużynie wygrać z mistrzem Francji. Tydzień później Caen rozgrywało mecz z 7-krotnym mistrzem Francji, Lyonem. El-Arabi już w 2 minucie otworzył wynik spotkania, a Caen wygrało 3-2, stając się wiceliderem Ligue 1 po 2 kolejkach. Prasa spekulowała na temat jego gry w dla reprezentacji Maroka. Kilka tygodni później zadebiutował w pierwszej reprezentacji Maroka w zremisowanym meczu 0-0 z Wybrzeżem Kości Słoniowej wchodząc w 65 minucie meczu za Mounira El Hamdouiego. Został nominowany do nagrody najlepszego piłkarza września Ligue 1 razem z Dimitrim Payet i Stéphanem Ruffier.

W 2011 roku El-Arabi przeszedł do Al-Hilal, a w 2012 roku został zawodnikiem Granady CF.

Przypisy

1. Youssef El-Arabi. granadacf.es. . (hiszp.).
  2. Youssef El Arabi donne la victoire à Caen. espoirsdufootball.com, 2009-08-17. . . (fr.).
  3. Valenciennes FC - SM Caen, 17 lut 2009 - Ligue 1, baza Transfermarkt (protokoły meczowe)  .
  4. Football: Youssef El-Arabi, les dessous d’une éclosion. trouville-deauville.maville.com, 2010-04-19. . (fr.).
  5. Youssef El Arabi, baza Transfermarkt (zawodnicy–występy)  .
  6. Ligue 2: Spadek Strasbourga i awans Arles!. francja.goal.pl, 2010-05-15. . (pol.).
  7. Ligue 1: Sensacja w Marsylii, PSG pierwszym liderem. francja.goal.pl, 2010-08-07. . (pol.).
  8. Francja: bolesny początek byłych mistrzów, „końcówka” Obraniaka. onet.pl, 2010-08-15. . (pol.).
  10. Fiche Maroc 0-0 Centrafrique. footballdatabase.eu, 2010-05-09. . (fr.).