Yao (lud w Azji)

W obecnym kontekście Yao (lud w Azji) stał się istotnym tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem szerokiego spektrum społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na polu zawodowym, Yao (lud w Azji) przykuł uwagę ludzi w różnym wieku, kulturach i zawodach. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane z Yao (lud w Azji), od jego początków do dzisiejszej pozycji. Przeanalizujemy jego znaczenie, implikacje oraz to, jak ukształtowało lub będzie kształtować otaczający nas świat. Niezależnie od Twojej wcześniejszej wiedzy na temat Yao (lud w Azji), ten artykuł dostarczy Ci cennych informacji i zachęci do zastanowienia się nad jego znaczeniem w Twoim życiu.

Kobiety z ludu Czerwonych Dao (Yao) w Wietnamie
Kobiety z ludu Yao w Chinach

Yao, Mien (wym. jao; chiń. 瑶族; pinyin Yáo zú; wiet. người Dao) – lud mieszkający w Chinach i na Półwyspie Indochińskim w Wietnamie, Laosie i Tajlandii. Ich większe skupiska w Chinach to prowincje Guangdong, Hunan, Jiangxi oraz region autonomiczny Kuangsi-Czuang. Sami określają się mianem „lu Mien“[1]. Mówią językiem yao (mien), należącym do rodziny językowej hmong-mien (miao-yao). Reprezentują najwcześniejszą warstwę etniczną ludności w południowych Chinach. Trwająca do dziś migracja Yao na południe, spowodowana wypieraniem przez Chińczyków, powoduje osiedlanie się enklawami, w górskich trudno dostępnych terenach.

W Wietnamie żyje kilka grup etnicznych tej narodowości. Według spisu z 1999 r. przynależność do Dao (wymowa zao lub jao, tak oficjalnie się ich nazywa w Wietnamie) zadeklarowało 620 538 osób[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Thai Hill tribes Phrasebook
  2. Mniejszości narodowe Wietnamu

Bibliografia

Linki zewnętrzne