Motyw Węgle kopalne to motyw, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, jego wpływ na życie codzienne, czy też znaczenie w branży zawodowej, Węgle kopalne jest tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Na przestrzeni historii Węgle kopalne był dla wielu źródłem debat, badań i inspiracji, a dziś nadal jest tematem zainteresowania. W tym artykule zbadamy różne aspekty Węgle kopalne, analizując jego znaczenie, konsekwencje i wpływ na różne aspekty życia.
Węgle kopalne – skały osadowe powstałe w wyniku gromadzenia się i późniejszego przeobrażenia szczątków roślinnych. Złożone są z szeregu związków organicznych oraz mineralnych składników nieorganicznych i wody. Zawierają pierwiastki: węgiel, tlen, wodór, azot i siarkę. Mogą w nich występować także pewne ilości pierwiastków rzadkich, np. arsen, uran czy german.
Elementarny składnik węgla kopalnego to macerał. Powstaje on w wyniku uwęglenia materiału roślinnego. Przykłady macerałów to: kutynit, sporynit, telinit, witryn. Rodzaj macerału ma istotny wpływ na własności węgla.
Wyróżnia się kilka gatunków węgli kopalnych, w zależności od zawartości węgla jako pierwiastka:
Węgiel kamienny może zawierać różne składniki (litotypy, czyli odmiany petrograficzne):
Węgle kopalne dzieli się na 3 grupy, w zależności od rodzaju materii roślinnej, z której powstały: