Wyspy w Cieśninie Torresa

Wygląd przypnij ukryj Wyspy w Cieśninie Torresa
Ilustracja
Cieśnina Torresa widziana z kosmosu
Kontynent

Australia

Państwo

 Australia

Stan

 Queensland

Akwen

Cieśnina Torresa

Wyspy

Wyspa Księcia Walii, Wyspa Thursday

Liczba wysp

274

Powierzchnia

~1000 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


4248

Mapa
Położenie na mapie
Położenie na mapie QueenslanduMapa konturowa Queenslandu, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Wyspy w Cieśninie Torresa”Wyspy w Cieśninie TorresaWyspy w Cieśninie Torresa
Położenie na mapie AustraliiMapa konturowa Australii, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Wyspy w Cieśninie Torresa”Wyspy w Cieśninie TorresaWyspy w Cieśninie Torresa
Ziemia9°53′S 142°35′E/-9,883333 142,583333

Wyspy w Cieśninie Torresa – grupa 274 małych wysp w Cieśninie Torresa, pomiędzy półwyspem Jork w Australii a Nową Gwineą. Wyspy zamieszkują rdzenni wyspiarze, Melanezyjczycy. Administracyjnie wyspy są częścią stanu Queensland, posiadają jednak status autonomii.

Historia

Około 8 tysięcy lat temu Nowa Gwinea i Australia tworzyły jeden ląd, a Cieśnina Torresa i wyspy znajdujące się w niej powstały wraz z podniesieniem się poziomu oceanu po zakończeniu zlodowacenia. Najstarsze znane ślady osadnictwa w tym regionie pochodzą sprzed 2500 lat, choć ludzie przewędrowali tędy z Archipelagu Malajskiego do Australii prawdopodobnie aż 70 tysięcy lat temu. Rdzenna ludność stanowi grupę etniczną odrębną od Aborygenów australijskich, z własną kulturą łączącą elementy australijskie, papuaskie i austronezyjskie i posługującą się językami kala lagaw ya i meriam.

W 1606 roku Luis Váez de Torres jako pierwszy Europejczyk przebył cieśninę i widział wyspy, a w 1770 roku James Cook zajął wyspy w imieniu Wielkiej Brytanii. Od 1860 roku na te tereny napływali poszukiwacze pereł z Azji i regionu Pacyfiku, a także Europy. W 1879 roku terytorium wysp Cieśniny Torresa stało się częścią kolonii, a w 1901 roku – częścią stanu Queensland.

Wyspiarze z Cieśniny Torresa dopiero w 1939 roku zostali uznani przez rząd australijski za odrębną grupę etniczną, a w 1947 roku uzyskali prawo do pracy na kontynencie. Od 1994 roku istnieje regionalny rząd Wysp w Cieśninie Torresa, posiadający autonomię w ramach stanu Queensland.

Geografia

Wyspy w Cieśninie Torresa powstały wskutek podniesienia poziomu mórz i zalania pomostu lądowego pomiędzy Australią a Nową Gwineą. Są one rozrzucone na obszarze około 48 tysięcy km². Dzielą się na cztery grupy: wschodnie wyspy są pochodzenia wulkanicznego, środkowa grupa to nisko położone, piaszczyste wyspy, zachodnia grupa to szczyty dawnego pomostu lądowego, zbudowane z granitów i skał wulkanicznych, zaś północną grupę tworzą nisko położone, bagniste wyspy porośnięte namorzynami.

Największą wyspą jest Wyspa Księcia Walii (203 km²). Ośrodek administracyjny znajduje się na Wyspie Thursday, gdzie rezyduje burmistrz i czterech kanclerzy sprawujących władzę nad częścią wysp i półwyspu Jork. 17 wysp w archipelagu zamieszkanych przez rdzennych wyspiarzy i Aborygenów australijskich posiada lokalne rządy.

Zobacz też

Przypisy

  1. 2011 Census QuickStats: Torres Strait Islands. Australian Bureau of Statistics, 2013-03-28. . (ang.).
  2. History of the Torres Strait up to full annexation in 1879. Torres Strait Regional Authority. . (ang.).
  3. a b Our geography. Torres Strait Islands Regional Council. . (ang.).
  4. Culture, protocols & heritage. Torres Strait Islands Regional Council. . (ang.).
  5. History. Torres Strait Islands Regional Council. . (ang.).
  6. Governance history. Torres Strait Islands Regional Council. . (ang.).
  7. Prince of Wales Island. Torres Shire Council. . (ang.).
  8. About the Shire. Torres Shire Council. . . (ang.).

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (grupa wysp):Encyklopedie internetowe: