Wyspy Belchera

W tym artykule zagłębimy się w Wyspy Belchera i zbadamy jego różne aspekty. Wyspy Belchera to ekscytujący temat, który od lat przyciąga uwagę wielu osób. Od wpływu na społeczeństwo po konsekwencje dla życia codziennego, Wyspy Belchera to temat, który w dalszym ciągu budzi zainteresowanie i debatę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Wyspy Belchera i omówimy jego znaczenie w różnych kontekstach. Dodatkowo przyjrzymy się najnowszym badaniom i odkryciom związanym z Wyspy Belchera, aby rzucić światło na ten fascynujący temat. Bez wątpienia Wyspy Belchera jest tematem wartym uwagi i refleksji, a niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie jego szerokiego i pełnego spojrzenia. Przygotuj się na wejście do świata Wyspy Belchera i odkryj wszystko, co ma do zaoferowania.

Wyspy Belchera
Ilustracja
Satelitarne zdjęcie Wysp Belchera
Kontynent

Ameryka Północna

Państwo

 Kanada

Terytorium

 Nunavut

Akwen

Zatoka Hudsona

Liczba wysp

1500

Położenie na mapie Nunavut
Mapa konturowa Nunavut, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Wyspy Belchera”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Wyspy Belchera”
Ziemia56°20′N 79°30′W/56,333333 -79,500000

Wyspy Belchera (ang. Belcher Islands, fr. Îles Belcher) – archipelag w Zatoce Hudsona w Kanadzie, administracyjnie należący do terytorium Nunavut. Wioska Sanikiluaq na północnym krańcu Wyspy Flaherty jest najbardziej wysuniętą na południe miejscowością Nunavutu. Inne główne wyspy w liczącym 1500 wysp archipelagu to Wyspa Kugong, Wyspa Moore, Wyspa Tukarak, Wyspa Innetalling, Wyspa Wiegand, Wyspa Split, Wyspa Snape i Wyspa Mavor.

Geologia Wysp Belchera jest proterozoiczna. Na ich powierzchni występują skały okruchowe, a także skały magmowe. Na wyspach występują rudy żelaza[1].

Wyspy zostały odkryte w 1610 przez Henry'ego Hudsona[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne