Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, badając jego pochodzenie, ewolucję i dzisiejsze znaczenie. Od pierwszych wzmianek po wpływ Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na przestrzeni lat przyciągał uwagę i zainteresowanie wielu ludzi. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę zbadamy różne aspekty związane z Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w tym jego znaczenie historyczne, wpływ na kulturę popularną i rolę w życiu codziennym. Dzięki krytycznemu i wnikliwemu spojrzeniu odkryjemy, jak Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pozostawił trwały ślad w różnych obszarach, pozostając dziś tematem zainteresowania i dyskusji. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i poznania Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu!
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Kliniki WMW UP we Wrocławiu na placu Grunwaldzkim we Wrocławiu
Wydział Medycyny Weterynaryjnej jest jednostką monodyscyplinarną. W jego ramach znajduje się 10 katedr oraz pracownia komputerowa. Aktualnie zatrudnionych jest ponad stu nauczycieli akademickich, w tym 18 profesorów, 13 doktorów habilitowanych i 51 doktorów. Wydział współpracuje również z emerytowanymi profesorami, których autorytet wspiera zarówno proces dydaktyczny, jak i przede wszystkim wymianę międzynarodową.
Według stanu na 2012 rok na wydziale studiuje łącznie 1297 studentów, w tym na studiach dziennych i na studiach zaocznych oraz kilkunastu doktorantów, odbywających studia doktoranckie w ramach Wydziałowego Studium Doktoranckiego. Wydział prowadzi również studia na kierunku weterynaria w języku angielskim (ED – english division).
Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest kontynuatorem oraz spadkobiercą dorobku i tradycji lwowskiej uczelni weterynaryjnej z lat 1881–1939. Formalnie rozpoczął swą działalność w dniu 1 listopada 1945 roku jako najliczniejszy wówczas fakultet polskiego już Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Dziś jest liczącym się w kraju i świecie wydziałem o bogatej infrastrukturze oraz znaczącym dorobku naukowym i dydaktycznym. Jest jedynym wydziałem medycyny weterynaryjnej w Polsce, który otrzymał wyróżniającą ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
1987–1990: prof. dr hab. Eryk Adamczyk -lekarz weterynarii, mgr prawa (higiena surowców zwierzęcych)
1990–1993: prof. dr hab. Leszek Grzywiński -lekarz weterynarii (parazytologia)
1993–1996: prof. dr hab. Witold Golnik – lekarz weterynarii (wirusologia)
1996–2002: prof. dr hab. Józef Nicpoń – lekarz weterynarii (choroby wewnętrzne zwierząt)
2002–2008: prof. dr hab. Bożena Obmińska-Mrukowicz – lekarz weterynarii (farmakologia weterynaryjna)
2008–2012: prof. dr hab. Jan Twardoń – lekarz weterynarii (rozród)
2012–2020: prof. dr hab. Krzysztof Kubiak – lekarz weterynarii (choroby psów i kotów)
od 2020: dr hab. Stanisław Dzimira, prof. uczelni – lekarz weterynarii (patologia)
Kierunki kształcenia
Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzi jednolite studiamagisterskie trwające 5,5 roku na kierunku weterynaria w systemie stacjonarnym (bezpłatne) oraz niestacjonarnym (płatne) Do wyboru są następujące specjalizacje:
chirurgia weterynaryjna
choroby koni
choroby psów i kotów
rozród zwierząt
choroby drobiu oraz ptaków ozdobnych
epizootiologia i administracja weterynaryjna
higiena zwierząt rzeźnych i produktów pochodzenia zwierzęcego
Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UP we Wrocławiu dzieli się na 3 zakłady, 1 pracownie naukową, poliklinikę, laboratorium i przychodnię:
Specjalista kierujący zespołem: dr Wojciech Hildebrand
Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych
Kierownik: dr hab. Paweł Chorbiński, prof. UPW (p.o. kierownika)
Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych UP we Wrocławiu dzieli się na 2 zakłady, 3 pracownie naukowe, laboratorium i przychodnię:
Zakład Chorób Zakaźnych Zwierząt i Administracji Weterynaryjnej
↑Akademia Rolnicza we Wrocławiu, „Wrocławskie Środowisko Akademickie. Twórcy i ich uczniowie”, pod red. A. Chmielewskiego, wyd. Ossolineum, Wrocław 2007, s. 164.