W dzisiejszym świecie Woreczek zalążkowy to temat, który zyskał duże znaczenie i zainteresowanie. Od momentu pojawienia się wywołał debatę i dyskusję, stając się kluczowym punktem w różnych obszarach. Jego wpływ był na tyle znaczący, że udało mu się przekroczyć granice i dotrzeć do różnych sektorów, zarówno lokalnie, jak i globalnie. Z biegiem czasu Woreczek zalążkowy ewoluował i nabrał różnych konotacji, co czyni go tematem niezwykle złożonym i wielowymiarowym. Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie i zrozumienie Woreczek zalążkowy, aby móc zająć się nim świadomie i otwarcie, co pozwoli na wzbogacenie i poszerzenie wiedzy wokół tego istotnego zagadnienia.
Woreczek zalążkowy (ang. embryo sac[1]) – uproszczony gametofit żeński u roślin nasiennych, powstający w procesie megasporogenezy w obrębie ośrodka (makrosporangium)[2]. Dojrzały woreczek zalążkowy składa się najczęściej z diploidalnej komórki centralnej, aparatu jajowego od strony okienka zalążka (czyli od strony mikropylarnej), tworzonego przez komórkę jajową i dwie synergidy oraz z trzech antypod od strony chalazalnej[3].
U niektórych gatunków liczba antypod w woreczku zalążkowym może sięgać kilkudziesięciu, w wyniku powtarzających się podziałów komórek.
Woreczek zalążkowy jest tworem homologicznym z makrosporą[4].