Wojciech Wrochna

W dzisiejszym świecie Wojciech Wrochna stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne, wpływ na kulturę popularną czy znaczenie na polu akademickim, Wojciech Wrochna przyciągnął uwagę szerokiego grona odbiorców. Na przestrzeni lat wywołało debaty, doprowadziło do badań i dało początek różnym teoriom, które próbują wyjaśnić jego rolę i znaczenie w różnych kontekstach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Wojciech Wrochna i spróbujemy zrozumieć jego różne aspekty oraz jego głęboki wpływ na współczesny świat.

Wojciech Wrochna
Pełne imię i nazwisko

Wojciech Grzegorz Wrochna

Data i miejsce urodzenia

31 sierpnia 1978
Radom

Zawód, zajęcie

prawnik

Alma Mater

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Stanowisko

wiceminister przemysłu (od 2024)

Wojciech Grzegorz Wrochna (ur. 31 sierpnia 1978 w Radomiu[1]) – polski prawnik specjalizujący się w prawie energetycznym oraz prawie europejskim, doktor nauk prawnych, sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu (od 2024).

Życiorys

Syn Andrzeja i Krystyny[1]. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (2003), gdzie ukończył również studia doktoranckie (2014). Studiował na Uniwersytecie Roberta Schumana w Strasburgu, uzyskując specjalizację z prawa międzynarodowego, europejskiego i porównawczego, oraz w Międzynarodowym Instytucie Uniwersyteckim w Luksemburgu, zdobywając tytuł LL.M. in European Litigation[2][3].

Specjalizuje się w obsłudze prawnej projektów energetycznych i infrastrukturalnych, w tym inwestycji w energetyce jądrowej, odnawialnych źródłach energii oraz technologii wodorowych. Doradzał w kwestiach prawnych przy takich projektach jak: Elektrownia Jądrowa, Baltic Pipe, Harmony Link czy Terminal LNG. Był partnerem w kancelarii prawnej Kochański & Partners oraz wiceprezesem zarządu Orlen Synthos Green Energy[2][4]. Pracował także w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Parlamencie Europejskim.

Jest autorem publikacji z zakresu prawa unijnego i energetycznego oraz współautorem komentarzy do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i Prawa Energetycznego. Prowadzi także działalność dydaktyczną jako wykładowca akademicki[5].

12 listopada 2024 premier Donald Tusk powołał go na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej oraz na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu[5].

Przypisy