W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Wojciech Druszcz, tematem, który przykuł uwagę ludzi i ekspertów z różnych dziedzin. Od historycznych początków po dzisiejsze znaczenie Wojciech Druszcz wywołał debaty i refleksje na temat jego wpływu na społeczeństwo, kulturę i życie codzienne. Poprzez szczegółową analizę zbadamy wiele aspektów Wojciech Druszcz, zagłębiając się w jego znaczenie, wpływ i możliwe implikacje na przyszłość. Ponadto zagłębimy się w różne perspektywy i stanowiska, które zostały wygenerowane wokół Wojciech Druszcz, zapewniając czytelnikowi wszechstronną i wzbogacającą wizję tego fascynującego tematu.
![]() Wojciech Druszcz, autoportret (2012) | |
Data i miejsce urodzenia |
14 lutego 1947 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
fotograf, fotoreporter |
Wojciech Druszcz właśc. Marek Wojciech Druszcz (ur. 14 lutego 1947 w Warszawie) – polski fotoreporter, fotograf.
Urodził się w rodzinie Ludwika, dziennikarza, i Zofii z domu Nawrockiej (zm. 1958). Ukończył liceum nr 1 na Żoliborzu i zdał maturę w 1965 roku[1]. Od 1966 roku zajmuje się zawodowo fotografią, kiedy to rozpoczął pracę w Centralnej Agencji Fotograficznej jako asystent fotoreportera. W 1968 roku rozpoczął współpracę z poradnikami medycznymi, m.in. z „Żyjmy Dłużej”, oraz pismem rolniczym „Głos Samorządu GS”. W latach 70. był fotoreporterem w dzienniku „Głos Pracy”, a później w tygodnikach „Sportowiec”, „Literatura”, „Kultura” i miesięczniku „Magazyn Rodzinny”, gdzie był również kierownikiem działu.
Po wprowadzeniu stanu wojennego wyjechał z rodziną do Maroka, gdzie żona, matematyk, otrzymała angaż jako wykładowca. W połowie lat 80. związał się z Agence France Presse (AFP). W latach 90. współpracował z AFP w roli korespondenta na terenach dawnego ZSRR. W 1992 roku został zastępcą kierownika działu fotograficznego „Gazety Wyborczej” i fotoedytorem „Magazynu Gazety Wyborczej”, od 1997 roku pracował w „Rzeczpospolitej”, później kierował działem fotograficznym „Polityki”. W 2007 roku przeszedł na emeryturę[1].
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), członek władz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Klubu Fotografii Prasowej.
Jego fotografie były publikowane w pismach zagranicznych, m.in.: „Life”, „Time”, „Newsweek”, „New York Times”, „Figaro”, „Washington Post” oraz znajdują się w zbiorach Archiwum Ośrodka KARTA[2][3], Muzeum Fotografii w Krakowie oraz w zbiorach prywatnych
Udział w wystawach (wybrane):
Wystawy indywidualne (wybrane):
Publikacje:
Źródło:[8].