Wodziarkowate

W tym artykule omówimy szczegółowo temat Wodziarkowate, aby zapewnić naszym czytelnikom szerokie i szczegółowe spojrzenie na tę kwestię. Z biegiem czasu Wodziarkowate stawał się coraz bardziej istotny w dzisiejszym społeczeństwie, wywołując duże zainteresowanie i debatę wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa. Od swoich początków do chwili obecnej Wodziarkowate wywołał wiele sprzecznych opinii, dlatego w tym artykule skupimy się na analizie i ujawnieniu różnych perspektyw istniejących wokół tego tematu, aby zaoferować naszym czytelnikom pełną i obiektywną wizję.

Wodziarkowate
Mesoveliidae
Douglas et Scott, 1867
Ilustracja
Mesovelia hackeri
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Infrarząd

pluskwiaki półwodne

Nadrodzina

Mesovelioidea

Rodzina

wodziarkowate

Wodziarkowate[1] (Mesoveliidae) – rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych z infrarzędu półwodnych i nadrodziny Mesovelioidea.

Opis

Pluskwiaki o niewielkim, smukłym ciele. Występują formy długoskrzydłe i bezskrzydłe. W przypadku całkowicie rozwiniętych półpokryw, są one wyposażone w 3 żyłki podłużne i 2 ukośne na przykrywce. Zarówno kłujka jak i czułki długie i 4-członowe. Odnóża smukłe o stopach 3-członowych, wyposażonych w dwa terminalnie ulokowane pazurki i pozbawionych arolium. Tylne odnóża o biodrach stożkowatych i zbliżonych do siebie. Samice wyróżniają się znacznie szerszym od tułowia, owalnym odwłokiem i dobrze rozwiniętym pokładełkiem[2].

Rozprzestrzenienie

Znane ze wszystkich obszarów zoogeograficznych[2]. W Polsce występuje tylko Mesovelia furcata[3].

Systematyka

Rodzina podzielona jest na 2 podrodziny[2]:

Obejmują one rodzaje[4]:

Przypisy

  1. L'ubomír Brtek: Świat zwierząt. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1989, s. 106. ISBN 83-09-00747-7.
  2. a b c Tadeusz Jaczewski, Aleksander Wróblewski: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XVIII Pluskwiaki różnioskrzydłe - Heteroptera z. 4 Hebridae, Mesoveliidae, Hydrometridae, Veliidae i nartniki - Gerridae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1976.
  3. Mesoveliidae na Hemiptera Poloniae. .
  4. Mesoveliidae na: Myers, P., R. Espinosa, C. S. Parr, T. Jones, G. S. Hammond, and T. A. Dewey. 2014. The Animal Diversity Web (online).. .