Wilson Bentley

W dzisiejszym świecie Wilson Bentley jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Od lat Wilson Bentley przyciąga uwagę ekspertów i entuzjastów z różnych dziedzin, którzy starają się zrozumieć i przeanalizować jego konsekwencje dla społeczeństwa. Od swoich początków po wpływ na współczesność Wilson Bentley był przedmiotem debat i refleksji, które wzbogaciły wiedzę o tym zjawisku. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Wilson Bentley, jego ewolucją w czasie i jego znaczeniem w bieżącym kontekście. Poprzez głęboką i szczegółową analizę będziemy starali się wyjaśnić różne aspekty, które sprawiają, że Wilson Bentley jest tematem wartym przestudiowania i dyskusji.

Płatki śniegu – zdjęcia Bentleya, ok. 1902 roku

Wilson Alwyn "Snowflake" Bentley (ur. 9 lutego 1865 w Jericho w stanie Vermont w USA, zm. 23 grudnia 1931) – amerykański fotograf, autor pierwszych znanych zdjęć płatków śniegu.

Życiorys

Był synem nauczycielki. Kiedy miał 12 lat, otrzymał od matki mikroskop, który wykorzystał do obserwowania płatków śniegu, które następnie próbował narysować. Kiedy miał 15 lat otrzymał od rodziców sprzęt fotograficzny, dzięki któremu mógł wykonać zdjęcia płatków[1]. 15 stycznia 1885 roku został pierwszą znaną osobą, która sfotografowała pojedynczy płatek śniegu[2].

Bentley nigdy się nie ożenił i spędził całe życie na rodzinnej farmie, wykonując swoją pracę samotnie i w izolacji. W 1898, zachęcony przez miejscowego profesora, zaczął publikować swoje artykuły w prasie popularnonaukowej. W 1924 roku otrzymał grant od Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego. W 1931 roku wydał 2500 swoich prac w publikacji "Snow Crystals". Inicjatywa stworzenia tej monografii wyszła od meteorologa Williama J. Humphreysa, który też zebrał fundusze na jej wydanie[1][2]. Sam Bentley nie zarabiał na swoich pracach, uważając, że rejestrują one po prostu piękno stworzone przez Boga[2].

Bentley zmarł w 1931 roku na zapalenie płuc, być może spowodowane przez pracę na zewnątrz - płatki śniegu musiały być fotografowane na zimnie, aby nie uległy stopieniu[2].

Przypisy

  1. a b John J. Duffy, Samuel B. Hand, Ralph H. Orth, The Vermont Encyclopedia, UPNE, 2003, s. 56, ISBN 978-1-58465-086-7 (ang.).
  2. a b c d John Hannavy, Encyclopedia of Nineteenth-Century Photography, Routledge, 16 grudnia 2013, s. 149, ISBN 978-1-135-87327-1 (ang.).