Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2016:09:10:Władcy ziem polskich w czasie zaborów

W dzisiejszym świecie Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2016:09:10:Władcy ziem polskich w czasie zaborów to temat, który wzbudził wiele zainteresowania i debaty. Od początków do dzisiejszego znaczenia, Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2016:09:10:Władcy ziem polskich w czasie zaborów był przedmiotem badań i badań prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin. Jego wpływ na społeczeństwo, kulturę i gospodarkę był znaczący, a jego wpływ rozprzestrzenił się na cały świat. W tym artykule zbadamy różne aspekty Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2016:09:10:Władcy ziem polskich w czasie zaborów, od jego ewolucji w czasie po konsekwencje dla współczesnego świata. Przeanalizujemy jego znaczenie i zastanowimy się nad jego znaczeniem w obecnym kontekście, w celu przedstawienia kompleksowej i aktualnej wizji na ten temat.

Utworzono w 2006 roku poprzez wydzielenie z ówczesnego hasła Władcy Polski, gdzie analogiczna sekcja obecnie jest, i to znacznie porządniej opracowana. Sam pomysł istnienia takiego hasła (obecnie oszablonowanego brakiem źródeł i WP:OR) jest dyskusyjny - państwa polskiego wówczas nie było, na liście tej mogli znaleźć by się w zasadzie jedynie Romanowowie. Równie dobrze można tworzyć sobie hasła w stylu "władcy ziem greckich w wiekach XVI-XIX" i listować tam sułtanów osmańskich. W haśle można napotkać błędy rzeczowe i językowe (zamiast władców Wszechrusi są władcy "wszech Rosji"), nie do końca też wiadomo, co ma też znaczyć że władcy państw ościennych (...) używali drogą uzurpacji niektórych tytułów polskich - bo z podanych w haśle tytułów Romanowowie tytuł króla polskiego a Hohenzollernowie wielkiego księcia poznańskiego otrzymali na kongresie wiedeńskim, a książę Wendów i Kaszub to nie był nigdy tytuł polskich królów. ~ Hoa binh (dyskusja) 09:24, 10 wrz 2016 (CEST)

Powyższe zgłoszenie jest bezzasadne: w haśle Władcy Polski nie ma żadnej listy władców, która dotyczyłaby zaboru pruskiego, nie mówiąc już o ziemiach śląskich czy pruskich (mazurskich), które zarówno w oczach ówczesnej, jak i obecnej polskiej opinii publicznej były i są uznawane za "polskie" (czego dowodem jest zresztą Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego). Czepianie się hasła mającego w tytule ziemie polskie w czasie zaborów o to, że Polski wówczas nie było, jest niepoważne - Pomorze, Wielkopolska, Warmia nadal istniały i nic Romanowom do nich nie było. Co do uzurpacji tych ostatnich to rzeczywiście po 1830 mamy do czynienia z takim stanem (chyba, że odmówimy sejmowi Królestwa Polskiego legalności); zresztą, nikt ze strony polskiej nigdy Romanowom tytułu Wielkiego Księcia Litewskiego nie przyznał, podobnie zresztą jak Habsburgom tytułu Wielkiego Księcia Krakowa, zajętego bezprawnie w 1846. Co do tytułu księcia Wendów i Kaszubów warto uczciwie wspomnieć, że była to tylko część tytułu, zawierającego właśnie sformułowanie pan na Lęborku i Bytowie, królom polskim właśnie przysługującego. Zarzut braku źródeł jest niepoważny (czyżbyś kwestionował poprawność list?), co jest rzekomym OR-em - nawet w zgłoszeniu nie wskazano. I jeszcze jedno: co do nieużywania tytułów władcy Polski dla lat 1795-1807 umówili się sami zaborcy (więc NIE MOŻNA ich wrzucić do hasła Władcy Polski, a co do okresu późniejszego mam zasadnicze zastrzeżenia co do używania w stosunku do nich tego tytułu, ponieważ z punktu widzenia narodu byli oni po prostu uzurpatorami, a równoprawne umieszczanie ich w jednym szeregu z legalnymi polskimi władcami jest i niepoprawne metodologicznie, i po ludzku niesmaczne. 5.172.255.118 (dyskusja) 11:48, 10 wrz 2016 (CEST)
W kwestii formalnej. To jest Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Królestwo Polskie tyczy się tego, czego powinno (bo inaczej cenzura by nie pozwoliła), a nie żadnych ziem polskich, z którymi, mam nadzieję, w imię obiektywizmu naukowego się zawalczy, bo są to po prostu ziemie zamieszkane przez osoby narodowości polskiej, ale będące częścią Rosji, Austrii czy Prus. Zgłoszenie Hoa Binha jak najbardziej zasadne. Słowa o uzurpacjach zaś w kontekście casusu Litwy Środkowej i Zaolzia po prostu niesmaczne. Żadne uzurpacje, po prostu polityka. — Paelius Ϡ 15:08, 10 wrz 2016 (CEST)
Na co cenzura by pozwoliła, to lepiej zamilczmy, bo to czysty OR. Jakby nie było - objętość słownika wskazuje, że autorzy nie mieli bynajmniej na myśli ani wyłącznie Królestwa Kongresowego, ani jakiejś Słowiańszczyzny zachodniej, a tego, co w ich rozumieniu było ziemiami polskimi, zresztą, dowodzi o tym część dotycząca , gdzie na zachód od Nysy Kłodzkiej o Polaków było już wówczas niezwykle trudno. Proszę też darować sobie też jakieś wtręty dot. Zaolzia (zmiana granic odbyła się na podstawie umów międzyrządowych - fakt, wymuszonych), czy już w ogóle Litwy Środkowej (gdzie można mówić o 1) prawie samostanowienia narodów 2) braku jakichkolwiek wiążących ustaleń polsko-litewskich co do granicy). Przypominam: nazwa hasła mówi o władcach ziem polskich, a nie Polski czy Królestwa Kongresowego, w związku z czym jest ona jak najbardziej poprawna - ani Wielkopolska żadną ziemią niemiecką nie była, ani Małopolska austriacką czy Mazowsze rosyjską. 5.172.255.12 (dyskusja) 23:25, 10 wrz 2016 (CEST)
Trudno rozmawiać, jeśli jedna ze stron uważa, że ziemie znajdujące się w granicach Cesarstwa Niemieckiego nie były ziemiami niemieckimi, ziemie znajdujące się w granicach Przedlitawii nie były ziemiami austriackimi, a ziemie znajdujące się w granicach Cesarstwa Rosyjskiego nie były ziemiami rosyjskimi. Przedmiotowe obszary były po prostu zamieszkane w większości przez ludność (i jej potomstwo) państwa, które w 1795 r. przestało istnieć. — Paelius Ϡ 23:56, 10 wrz 2016 (CEST)
W latach 1772-1848 Wielkopolska/Wielkie Księstwo Poznańskie, Prusy Zachodnie oraz Prusy Wschodnie istotnie niemieckimi nazwać nie można, jako że nie należały do Cesarstwa/Związku Niemieckiego. Proste fakty. Tylko jak się one mają do artykułu, bo związku specjalnego nie widzę? (Bo chyba nie chodzi o zmianę nazwy na Władcy ziem niemieckich, austriackich i rosyjskich będących do 1795 częściami I Rzeczypospolitej?) 5.172.255.55 (dyskusja) 01:04, 11 wrz 2016 (CEST)
W latach to 1806-1871 to (mogę się mylić - w końcu nie tylko profesury, ale i habilitacji kierunkowej nie mam) Cesarstwa Niemieckiego nie było, a wcześniejszy twór to się o nazewnictwo rzymskie obijał. Co do zmiany nazwy - nie, ja po prostu nie za bardzo widzę konieczność takich haseł na wikipedii. Te ziemie polskie jednoznacznie kojarzą mi się z tzw. Ziemiami Odzyskanymi, co to często i od 800 lat (o ile w ogóle) nie przynależały do władztwa piastowskiego, jagiellońskiego i z czasów królów elekcyjnych. Takie twory językowe będące wytworem nacjonalizmu i szowinizmu narodowego (etnicznego) nie są odbierane przeze mnie pozytywnie, ponieważ jedyne do czego się przyczyniają to konflikty zbrojne, w których cierpi ludność najmniej zaangażowana politycznie. — Paelius Ϡ 14:02, 11 wrz 2016 (CEST)
Jakby się Rzesza Niemiecka przed 1806 nie nazywała, zaboru pruskiego i tak ona nie obejmowała.5.172.255.189 (dyskusja) 22:05, 11 wrz 2016 (CEST)
To jest oczywiste. Nigdzie powyżej się zresztą do kwestii tej przynależności nie odnosiłem. — Paelius Ϡ 08:16, 13 wrz 2016 (CEST)
Tak zrozumiałem passus ziemie znajdujące się w granicach Cesarstwa Niemieckiego (...) były ziemiami niemieckimi. 5.172.255.35 (dyskusja) 11:46, 13 wrz 2016 (CEST)
Biorąc pod uwagę, że kilka słów dalej pisałem o Przedlitawii, takie rozumienie tej wypowiedzi jest dla mnie niepojęte. — Paelius Ϡ 19:16, 16 wrz 2016 (CEST)
A mnie z kolei jest bardzo miło, kiedy adwersarze w toku dyskusji dostarczają nowych argumentów świadczących o poprawności mojego rozumowania. Jak można negować termin ziemie polskie i zastępować je z kolei terminem austriackie, skoro do 1804 żadnej Austrii (poza Arcyksięstwem Austrii przed i za Anizą) nie było (komu rewolucyjna Francja wypowiedziała wojnę? Królowi Czech i Węgier!), a Przedlitawia powstała dopiero w 1867 i nazywanie jej "Austrią" jest zgoła niepoprawne, zważywszy, że oficjalnie niewęgierski człon państwa nazywał się "Królestwa i Kraje reprezentowane w Radzie Państwa"? Może mniej etykietek, a więcej rozeznania w niuansach? A co do hasła: brakuje mu tylko przypisów, więc postaram się je wkrótce uzupełnić. 94.254.129.254 (dyskusja) 22:36, 16 wrz 2016 (CEST)
Niemcy (stanowiący większość najliczniejszą grupę mieszkańców) określali ten teren (Przedlitawię) mianem Austrii (nb. od 1915 oficjalnie tak była określana), więc może mniej etykietek, a więcej rozeznania w niuansach. — Paelius Ϡ 10:47, 17 wrz 2016 (CEST)
Gdyby Niemcy faktycznie stanowili większość mieszkańców - Badeni nigdy nie zostałby premierem, a Koło Polskie nie wchodziło permanentnie w skład koalicji rządzących. 94.254.129.207 (dyskusja) 11:00, 17 wrz 2016 (CEST)
Określone powyżej sytuacje były raczej wynikiem kurializmu, a nie liczebnością osób mówiących po polsku, tych bowiem było nawet mniej niż mówiących po czesku. — Paelius Ϡ 11:30, 17 wrz 2016 (CEST)
Wprowadzona przez Badeniego V kuria raczej pomogła Polakom niż zaszkodziła Niemcom, a w XX wieku do Reichsratu i tak obowiązywało równe prawo wyborcze. A Polacy ciągle byli nieodzowni dla uzyskania większości... 94.254.130.80 (dyskusja) 20:34, 17 wrz 2016 (CEST)
To hasło powstało - o ile po latach mnie pamięć nie myli - jedynie po to, by wyrzucić z hasła o władcach polskich absurdalne wtręty o formalnych władcach ziem wchodzących wcześniej w skład I RP. Rodzaj podtrutego kompromisu, by uratować od tego nonsensu hasło właściwe. Dziś można posprzątać - ale z głową. Warto z tego uratować treść, choćby pod zmienionym tytułem. Pzdr. Wulfstan (dyskusja) 21:58, 10 wrz 2016 (CEST)
Nie mam nic przeciwko zmianie nazwy artykułu, ale jaka byłaby właściwszą? 5.172.255.12 (dyskusja) 23:25, 10 wrz 2016 (CEST)
To w dużej mierze kwestia semantyki. Pojęcie "Ziem polskich" jest OR - to chyba jasne. Ponadto to anachronizm. Są ziemie przynależne do państw, są ziemie pod władaniem danego władcy. Aplikując pojęcie etnograficzne lub wzięte z terminologii roszczeń politycznych do opisu sytuacji w XIX wieku jest z góry skazane na niepowodzenie. Proponował bym zmienić nazwę, np. na Władcy ziem wchodzących w skład I RP, zajętych w trakcie rozbiorów, albo coś podobnego - inaczej z tego nie wybrniemy w sposób encyklopedyczny. Wulfstan (dyskusja) 22:30, 1 paź 2016 (CEST)
OR? A te opracowania (Kobieta i społeczeństwo na ziemiach polskich w XIX wieku, Architektura XIX wieku na ziemiach polskich czy Kryzys agrarny na ziemiach polskich w końcu XIX wieku) to z kosmosu się wzięły, czy z uniwersytetów, wydawnictw naukowych i instytutów? Chyba jednak warto uznać, że skoro jednym z podstawowych paradygmatów historii Polski jest zmienność jej terytorium w czasie, to prostą konsekwencją tego pozostaje niemożność ustalenia powszechnie uznawanego rozstrzygnięcia, co pod pojęciem polskie ziemie w gruncie rzeczy się kryje. 213.192.80.182 (dyskusja) 13:03, 4 paź 2016 (CEST)
Tak, oczywiście OR. To określenie "ziem polskich" jest ocene, subiektywne, potoczne niemalże. Stanisławów? Czerniowce? Zaolzie? Kozielsk, całą Żmudź? Czy idąc tropem Słownika geograficznego Królestwa Polskiego nawet także np. Bukowina Południowa - Suczawa, Gura Humora, Kimpulung??? Wulfstan (dyskusja) 22:18, 4 paź 2016 (CEST)
Nie, to nie jest żaden OR. To po prostu konieczność każdorazowego definiowania pojęcia ziemie polskie w każdym opracowaniu badawczym. Przy świadomości, że panuje absolutny konsensus w sprawie polskości Małopolski, Wielkopolski i Mazowsza. A krainy te po 1795 miały różnych władców, przy czym nierzadko żaden nie panował nad nimi w całości, a na pewno żaden z nich nie był władcą polskim (z ewentualnym ukłonem dla Fryderyka Augusta). 94.254.131.16 (dyskusja) 23:11, 4 paź 2016 (CEST)
Każdorazowe definiowanie pojęcia - to właśnie OR, dopuszczalne w pracach naukowych (pod rygorem podania własnej definicji), nie w ujęciu wikipedyjnym, encyklopedycznym. Wulfstan (dyskusja) 00:34, 5 paź 2016 (CEST)
A od kiedy to wikipedia nie może cytować prac naukowych? Przypominam, że OR to umieszczanie:
  • niepublikowanych wyników badań, hipotez i idei;
  • nowych, niezdefiniowanych w źródłach terminów i neologizmów;
  • nowych, niepublikowanych definicji istniejących terminów;
  • nowych, niepublikowanych wniosków lub syntez na podstawie zestawiania faktów (podsumowywania faktów, bez wskazania tego typu syntezy w uznawanych źródłach);
  • własnych interpretacji już opublikowanych wyników, innych niż zawartych w materiale źródłowym (reanaliza); (etc)

Co w omawianym haśle jest ORem? Pojęcie ziemie polskie pod zaborami? To jakim cudem pojawia się ono w dziesiątkach prac historycznych, a nawet encyklopedii PWN? 213.192.80.182 (dyskusja) 22:47, 5 paź 2016 (CEST)

  • Reasumując: termin ziemie polskie pod zaborami żadnym ORem nie jest, jako że używa go m.in. PWN, a naszym zadaniem nie jest uznawanie czegokolwiek za archaizmy i kwestionowanie tym samym dorobku polskiej historiografii. Listy władców są kompletne i obecnie uźródłowione. Scalenie z hasłem Władcy Polski nieuzasadnione. Czas na zamknięcie tej w dużej mierze akademickiej dyskusji - żadnych porządnych źródeł kwestionujących poprawność hasła nie wskazano. 94.254.163.78 (dyskusja) 08:24, 23 paź 2016 (CEST)
    Masz rację, czy to się komuś podoba, czy też nie ale rządzili nami obcy władcy, i tutaj mamy ich spis. Historii nie zmienimy a temat jest ency. Electron   21:40, 26 paź 2016 (CEST)

Nie osiągnięto konsensusu. Pojęcie "ziem polskich" tu może jest nieprecyzyjne, jest jednak dokumentowane, samą kwestię lepiej rostrzygnąć np. w dyskusji artykułu, dalszy pobyt w DNU niewiele pomoże. Stanko (dyskusja) 20:04, 4 lis 2016 (CET)