Wikariusz generalny

W tym artykule zajmiemy się Wikariusz generalny, tematem, który w ostatnich latach wzbudził zainteresowanie wielu osób. Wikariusz generalny to fascynujący temat, który wywołał wielką debatę w różnych obszarach, od nauki po kulturę popularną. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Wikariusz generalny, od jego historii i ewolucji, po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Wikariusz generalny, aby zapewnić pełny i obiektywny pogląd na ten temat. Bez wątpienia Wikariusz generalny to fascynujący temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym i jesteśmy pewni, że ten artykuł będzie bardzo interesujący dla wszystkich czytelników.

Wikariusz generalny – duchowny (biskup pomocniczy lub kapłan) wyznaczony przez biskupa diecezjalnego do pomocy w zarządzaniu całą diecezją jako jego pełnomocnik; w zakonie franciszkańskim zastępca generała[1].

Do jego zadań należy pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu całą diecezją. Zazwyczaj ustanawiany jest jeden wikariusz generalny, lecz ze względu na wielkość diecezji, liczbę mieszkańców lub inne powody duszpasterskie może być ich więcej. Władza wykonawcza, czyli administracyjna, nadana wikariuszowi generalnemu przysługuje mu na mocy urzędu w całej diecezji i jest równoznaczna z władzą, jaką na mocy prawa posiada biskup diecezjalny. Biskup może jednak zastrzec sobie pewne sprawy tylko dla siebie. Wikariusz taki nie ma pełni władzy biskupiej (również sądowniczej i ustawodawczej), ale tylko wykonawczą.

Przypisy

  1. Z. Marek (tłum.): Zarys wiary. Kraków: WAM, 1985.

Bibliografia

  • F. Bączkowicz, Prawo kanoniczne podręcznik dla duchowieństwa, tom I, Opole 1957, s. 526-533.
  • J. Myszor, Historia diecezji katowickiej, Katowice 1999, s. 79-82.
  • M. Sitarz, Słownik Prawa Kanonicznego, Warszawa 2004, s. 194.