Dzisiaj chcemy poruszyć niezwykle aktualny temat, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. Wenus z Moravan wywołał wiele dyskusji i wzbudził zainteresowanie ekspertów w tej dziedzinie, a także zwykłych ludzi, którzy chcą lepiej zrozumieć ten temat. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze zmienną Wenus z Moravan, odnosząc się do jej znaczenia, wpływu i możliwych konsekwencji. Konieczne jest dokładne zrozumienie tego aspektu, aby móc go przeanalizować z różnych perspektyw i wyrobić sobie na ten temat świadomą opinię. Dołącz do nas w tej wycieczce i dowiedz się więcej o Wenus z Moravan!
Wenus z Moravan, Wenus Morawiańska – nazwa nadana figurce paleolitycznej Wenus pochodzącej z okresu kultury graweckiej, odkrytej w Moravanach nad Váhom w kraju trnawskim na Słowacji. Obecnie przechowywana jest na Wydziale Archeologii Słowackiej Akademii Nauk w Nitrze[1].
Wykonana z kości mamuta figurka ma 7,5 cm wysokości, 2,0 cm szerokości i 2,7 cm grubości. Datowana metodą radiowęglową na 22,8 tys. lat p.n.e.[1] Przedstawia schematycznie zarysowaną postać kobiecą, z wyraźnie uwydatnionymi cechami płciowymi, pozbawioną natomiast rąk i głowy[2]. Została odkryta w latach 30. XX wieku na terenie prehistorycznego obozowiska łowców mamutów w Moravanach nad Váhom. Podczas niemieckiej okupacji Czechosłowacji, stanowisko zostało latach 1941-1943 przebadane przez niemieckiego archeologia Lothara Zotza, który wywiózł figurkę. Zotz zaprezentował później figurkę w Paryżu, gdzie Henri Breuil potwierdził jej autentyczność[2]. Odlew figurki trafił do paryskiego Musée de l’Homme[2]. Po śmierci Zotza w 1967 roku figurka dzięki staraniom czechosłowackich uczonych wróciła na Słowację[2].