Wazeba

W artykule zatytułowanym Wazeba zostanie poruszony temat niezwykle istotny i interesujący dla szerokiego grona odbiorców. W kolejnych kilku linijkach szczegółowo omówione zostanie znaczenie i wpływ Wazeba na dzisiejsze społeczeństwo, a także jego znaczenie historyczne i prognozy na przyszłość. Zostaną zbadane różne perspektywy i punkty widzenia na temat Wazeba, aby zaoferować czytelnikom pełny i zrównoważony pogląd na ten temat. Dodatkowo zbadane zostaną możliwe implikacje i konsekwencje Wazeba, a także możliwe rozwiązania lub podejścia do sprostania wyzwaniom, jakie stwarza. Podsumowując, ten artykuł ma na celu zapewnienie globalnego i dogłębnego spojrzenia na Wazeba, aby wzbogacić wiedzę i zrozumienie tematu o wielkim znaczeniu dzisiaj.

Wazeba
Ilustracja
Monety króla Wazeby
król Aksum
Okres

od ok. 320

Poprzednik

Afilas

Następca

Ousanas

Wazeba (pierwsza połowa IV w.) – trzeci władca afrykańskiego państwa Aksum, który bił własną monetę. Panował we wczesnym IV stuleciu. Jako jedyny bił monety z napisami w języku gyyz[1].

Na podstawie znalezionych monet badacz Stuart Munro-Hay wysunął hipotezę, że Wazeba mógł rządzić wspólnie z Ousanasem, ponieważ wiele monet na awersie posiada wizerunek Wazeby a na rewersie Ousanasa[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Stuart Munro-Hay: Aksum: An African Civilization of Late Antiquity. Edinburgh: University Press, 1991, s. 189. ISBN 978-0-7486-0106-6.
  2. Stuart Munro-Hay 1991 ↓, s. 76.