Warszawski Indeks Giełdowy

W dzisiejszym świecie Warszawski Indeks Giełdowy stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy akademickim, Warszawski Indeks Giełdowy przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Jest to zjawisko, które wywołało debatę, refleksję i analizę w wielu dyscyplinach, budząc zarówno entuzjazm, jak i niepokój. Aby rzucić światło na Warszawski Indeks Giełdowy i jego wpływ na nasze codzienne życie, w tym artykule zbadamy jego różne aspekty, zbadamy jego pochodzenie i ewolucję oraz przeanalizujemy możliwe konsekwencje, jakie ma to dla przyszłości.

Warszawski Indeks Giełdowyindeks giełdowy typu dochodowego, najdłużej notowany indeks na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obejmuje akcje spółek notowanych na rynku podstawowym, liczony jest od 16 kwietnia 1991.

Jest to indeks typu dochodowego, tzn. przy wyliczaniu jego wartości uwzględnia się ceny zawartych w nim akcji oraz dochody z dywidend i praw poboru.

Indeks WIG wyraża łączną wartość względną spółek obecnych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w stosunku do ich wartości w początku jego notowania (16 kwietnia 1991 indeks równał się 1000 pkt).

Skład indeksu

Indeks WIG obejmuje wszystkie spółki giełdowe spełniające minimalne kryteria co do procentu i wartości akcji w wolnym obrocie, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Wpływ jednej spółki na WIG nie może przekroczyć 10%, a udział jednego sektora w indeksie nie może być większy niż 30%. Zmiany składu indeksu WIG przeprowadzane są cztery razy do roku (trzeci piątek marca, czerwca, września, grudnia).

Skład WIG-u jest zmienny (np. na dzień 1.02.2009 było to 376 spółek). WIG jest średnią ważoną ich notowań.

  • Najwyższa wartość WIG-u: 67 933,05 pkt, 18 stycznia 2018
  • Najniższa wartość WIG-u: 635,3 pkt, 23 czerwca 1992

Awaria WIG

Wartości WIG są publikowane w ciągu dnia co minutę. 11 lipca 2001 podano jednak tylko 4 wartości WIG (od 29 304 do 29 391, podczas gdy poprzedniego dnia na zamknięciu miał wartość 13 195) i o 10:06 wstrzymano publikację

Giełda wydała komunikat:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie informuje, że na dzisiejszej sesji o godzinie 10.06 wstrzymano publikacje wartości indeksu WIG. Wartości indeksu WIG podane na początku sesji były nieprawidłowe. Prawidłowe wartości indeksu zostaną podane po zakończeniu sesji i umieszczone w Cedule GPW oraz na stronie internetowej Giełdy (www.gpw.com.pl). Wszystkie pozostałe indeksy publikowane są prawidłowo.
Nadzór

Rzeczywiście w podsumowaniu tego dnia widać było inne wartości: otwarcie notowań = 12 991, najwyższy poziom = 13 093,23, najniższy poziom = 12 892,01, zamknięcie notowań = 13 062,78.

Przypisy

Linki zewnętrzne