W dzisiejszym świecie Walter Pöltner to temat o ogromnym znaczeniu, który nadal budzi zainteresowanie i debatę. Walter Pöltner od dawna jest miejscem spotkań wielu różnych opinii, a jego znaczenie wciąż rośnie. Niezależnie od tego, czy chodzi o aspekty historyczne, kulturowe, społeczne czy polityczne, Walter Pöltner nadal jest tematem o stałym znaczeniu i nadal budzi ciekawość i zainteresowanie szerokiego spektrum odbiorców. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Walter Pöltner, badając jego znaczenie i implikacje w różnych kontekstach.
Data i miejsce urodzenia |
29 lutego 1952 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
prawnik, urzędnik państwowy |
Stanowisko |
minister zdrowia, spraw społecznych, pracy i konsumentów (2019) |
Walter Pöltner (ur. 29 lutego 1952 w Wiedniu[1]) – austriacki prawnik, urzędnik państwowy i samorządowiec, od maja do czerwca 2019 minister zdrowia, spraw społecznych, pracy i konsumentów.
W 1970 uzyskał wykształcenie w zawodzie urzędnika przemysłowego w przedsiębiorstwie Semperit, w którym następnie pracował do 1980. W 1981 zdał egzamin maturalny, a w 1986 ukończył studia prawnicze. Do 1991 pracował w federalnej izbie pracy (Kammer für Arbeiter und Angestellte), od 1989 jako dyrektor wydziału ubezpieczeń społecznych. Później do 1994 był sekretarzem w biurze ministra pracy i spraw społecznych Josefa Hesouna. Pozostał następnie wyższym urzędnikiem w resorcie zajmującym się sprawami społecznymi. W 1996 był dyrektorem biura ministra Franza Humsa. Od 2002 zajmował stanowisko szefa jednej z sekcji w ministerstwie[1]. W 2015 przeszedł na emeryturę, pełnił później funkcję doradcy minister Beate Hartinger-Klein, zajmując się ubezpieczeniami społecznymi[2]. Otrzymał również honorową profesurę na Uniwersytecie w Salzburgu[3].
Był członkiem Socjaldemokratycznej Partii Austrii[2]. Zasiadał w radzie gminy targowej Schwadorf[4].
22 maja 2019 został powołany na ministra zdrowia, spraw społecznych, pracy i konsumentów w rządzie Sebastiana Kurza. Zastąpił na tej funkcji Beate Hartinger-Klein, odwołaną w związku z rozpadem koalicji[5] i przekształceniem rządu w gabinet przejściowy do czasu przedterminowych wyborów. Pełnił tę funkcję do 3 czerwca 2019, odchodząc wówczas wraz z całym gabinetem.