Wagon sypialny

Obecnie Wagon sypialny to temat, który przykuł uwagę dużej liczby osób na całym świecie. Ze względu na swoje znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, Wagon sypialny stał się punktem zainteresowania dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć jego wpływ na życie codzienne. Niezależnie od tego, czy jest to poziom osobisty, zawodowy, polityczny czy kulturowy, Wagon sypialny zdołał wygenerować dużą liczbę opinii i debat na temat jego znaczenia. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Wagon sypialny, od jego powstania po możliwe konsekwencje w przyszłości. Poprzez głęboką i przemyślaną analizę postaramy się rzucić światło na ten temat, który jest dziś tak złożony i aktualny.

Wagon sypialny 308A
Wnętrze wagonu sypialnego

Wagon sypialnywagon kolejowy z miejscami do spania. W przedziałach zamiast miejsc siedzących znajdują się miejsca sypialne, najczęściej od jednego do trzech. Wagony sypialne są włączane do pociągów dalekobieżnych kursujących w porze nocnej.

Wagony sypialne mogą mieć zwykłe przedziały 3- (turystyczny, Touriste), 2- (podwójny, Double) i 1-osobowe (pojedynczy, Single) oraz przedziały LUX (inaczej DeLuxe lub Business) 2- (Double Lux) i 1-osobowe (Single Lux) – przedziały LUX występują zwykle w komunikacji międzynarodowej. Konstrukcyjnie są to te same przedziały, w których konduktor wagonu sypialnego zmienia układ łóżek w zależności od potrzeb. Wyjątkowo mogą istnieć przedziały 4-osobowe (w przypadku części wagonów w komunikacji międzynarodowej przyjeżdżających z krajów byłego ZSRR) – są to wtedy tzw. przedziały T4. W niektórych typach wagonów istnieje możliwość połączenia dwóch sąsiadujących przedziałów.

Obecnie w komunikacji krajowej przedziały 3- i 2-osobowe są zaliczane do klasy 2., a 1-osobowe do 1. W komunikacji międzynarodowej natomiast do klasy pierwszej zaliczane są przedziały LUX i 1-osobowe zwykłe, a do drugiej 4- i 3-osobowe. Natomiast w przypadku przedziałów 2-osobowych zwykłych klasa zależy od państwa (w przypadku Polski, Niemiec, Czech, Węgier, Austrii, Szwajcarii, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Danii, Szwecji, Norwegii i Turcji jest to klasa 2, a w przypadku innych państw europejskich pierwsza).

W każdym przedziale wagonu sypialnego jest co najmniej umywalka z bieżącą ciepłą i zimną wodą, lustrem i szafką na przybory toaletowe. Przedziały w wersji LUX różnią się od standardowych tym, że znajdują się w nich prysznic, toaleta oraz DVD. Ponadto w każdym wagonie wyodrębniony jest przedział służbowy dla konduktora-stewarda, gdzie znajduje się wyposażenie pozwalające na przygotowywanie prostych posiłków oraz serwowanie przekąsek i napoi.

Wagony sypialne wyposaża się zwykle w ogrzewanie niezależne węglowe lub na olej opałowy, co pozwala na zapewnienie utrzymania optymalnej temperatury w przedziałach również w czasie przełączania wagonu między pociągami.

Zobacz też

Bibliografia

  • Marian Kubicki: Usługi hotelarskie w środkach transportu. Warszawa: Wyższa Szkoła Ekonomiczna, 2000. ISBN 83-86990-80-5.