Wścieklica Sabuleta

W tym artykule zbadamy szeroki i różnorodny temat Wścieklica Sabuleta. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie – wyruszymy w fascynującą podróż, która pozwoli nam lepiej zrozumieć ten ważny temat. W następnych kilku wierszach przeanalizujemy różne aspekty związane ze Wścieklica Sabuleta, takie jak jego wpływ na społeczeństwo, jego ewolucję w czasie i możliwe konsekwencje, jakie ma dla przyszłości. Bez wątpienia Wścieklica Sabuleta to fascynujący temat, który wzbudza zainteresowanie ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu, a w tym artykule staramy się zagłębić w jego znaczenie i znaczenie.

Myrmica sabuleti[1]
Meinert, 1860
Ilustracja
Myrmica sabuleti
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

żądłówki

Rodzina

mrówkowate

Podrodzina

Myrmicinae

Plemię

Myrmicini

Rodzaj

Myrmica

Gatunek

Myrmica sabuleti

Wścieklica Sabuleta, wścieklica uszatka[2] (Myrmica sabuleti) – gatunek mrówek z podrodziny Myrmicinae.

Gatunek europejski, występuje pospolicie w lasach i na przestrzeniach otwartych w środowiskach ciepłych. Gniazda buduje w ziemi, mchu, pod kamieniami. Kolonia poliginiczna - w gnieździe może znajdować się kilka królowych. Kolonia liczy zazwyczaj kilkaset robotnic.

Robotnice czerwonobrunatne, wielkości 4–5 mm[3]. Królowa nieco większa, wielkości 5-6 mm. Ciało pokryte włoskami. Stylik podwójny.

W gnieździe tych mrówek spotkać można larwy motyla modraszka ariona (Maculinea arion).

Loty godowe odbywa w sierpniu i wrześniu[3].

Przypisy

  1. Myrmica sabuleti, Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Krzysztofiak L., Krzysztofiak A., Mrówki środowisk leśnych Polski - przewodnik terenowy, Suwałki 2006.
  3. a b Radchenko A, Czechowska W, Czechowski W: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XXIV Błonkówki – Hymenoptera Zeszyt 63 Mrówki – Formicidae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 2004, s. 50.

Linki zewnętrzne