W tym artykule porozmawiamy o Viola nagasawae, temacie będącym przedmiotem zainteresowania i debaty od dłuższego czasu. Viola nagasawae to temat, który wywołał sprzeczne opinie, ponieważ jego wpływ i znaczenie są bezdyskusyjne w różnych obszarach społeczeństwa. Od momentu powstania do dziś Viola nagasawae jest przedmiotem badań, analiz i dyskusji, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i zakres. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Viola nagasawae, odnosząc się do wszystkiego, od jego historii po dzisiejsze wpływy, w celu zapewnienia pełnego i wzbogacającego przeglądu tego tematu.
Viola nagasawae Makino & Hayata – gatunek roślin z rodziny fiołkowatych (Violaceae). Występuje endemicznie na Tajwanie[3][4].
Morfologia
- Pokrój
- Bylina tworząca kłącza i rozłogi[4].
- Liście
- Blaszka liściowa ma kształt od owalnego do eliptycznego. Mierzy 1–1,5 cm długości oraz 0,8–1 cm szerokości, jest karbowana na brzegu, ma sercowatą nasadę i tępy wierzchołek. Ogonek liściowy jest nagi i ma 30 mm długości. Przylistki są szydłowate i osiągają 7 mm długości[4].
- Kwiaty
- Pojedyncze, wyrastające z kątów pędów. Mają działki kielicha o równowąsko lancetowatym kształcie i dorastające do 4–5 mm długości. Płatki są odwrotnie jajowate, mają purpurową barwę oraz 9–11 mm długości, dolny płatek jest odwrotnie jajowaty, mierzy 8 mm długości, posiada obłą ostrogę o długości 2 mm[4].
- Owoce
- Torebki mierzące 5 mm długości, o jajowatym kształcie[4].
Biologia i ekologia
Rośnie na łąkach i skarpach[4].
Zmienność
W obrębie tego gatunku wyróżniono jedną odmianę[3]:
- V. nagasawae var. pricei (W.Becker) J.C.Wang & T.C.Huang – występuje na Tajwanie[5]
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Michael A.M.A. Ruggiero Michael A.M.A. i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI: 10.1371/journal.pone.0119248, PMID: 25923521, PMCID: PMC4418965 (ang.).
- ↑ Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
- ↑ a b c d Viola nagasawae Makino & Hayata. Plants of the World Online. . (ang.).
- ↑ a b c d e f Viola nagasawai. Plantes & Botanique. . (fr.).
- ↑ Viola nagasawae var. pricei (W.Becker) J.C.Wang & T.C.Huang. Plants of the World Online. . (ang.).
Identyfikatory zewnętrzne (
takson):