Viola lithion

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Viola lithion. Zbadamy jego pochodzenie, wpływ na obecne społeczeństwo i możliwy przyszły rozwój związany z tym tematem. Od samego początku do chwili obecnej Viola lithion wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach, przyciągając zarówno ekspertów, jak i osoby zainteresowane lepszym zrozumieniem jego znaczenia. Na tych stronach będziemy analizować jego liczne aspekty i wpływ, jaki wywiera na życie ludzi. Bez wątpienia Viola lithion to temat, który nie pozostawi nikogo obojętnym i jesteśmy pewni, że ten artykuł zainteresuje wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na ten temat.

Viola lithion
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

malpigiowce

Rodzina

fiołkowate

Rodzaj

fiołek

Gatunek

Viola lithion

Nazwa systematyczna
Viola lithion N.H.Holmgren & P.K.Holmgren
Brittonia 44: 300 (1992)[3]

Viola lithion N.H.Holmgren & P.K.Holmgren – gatunek roślin z rodziny fiołkowatych (Violaceae). Występuje endemicznie w Stanach Zjednoczonych – w Nevadzie i Utah[3][4]. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym na całym obszarze swojego występowania[5].

Morfologia

Pokrój
Bylina dorastająca do 5–15 cm wysokości, tworzy kłącza[4].
Liście
Blaszka liściowa ma kształt od owalnego do deltoidalnego. Mierzy 1–2,5 cm długości oraz 0,6–2,2 cm szerokości, jest karbowana i ząbkowana na brzegu, ma nasadę od sercowatej do ściętej i ostry wierzchołek. Ogonek liściowy jest nagi i ma 1–10 cm długości. Przylistki są lancetowate[4].
Kwiaty
Pojedyncze, wyrastające z kątów pędów. Mają działki kielicha o lancetowatym kształcie. Płatki są odwrotnie jajowate i mają purpurową barwę, dolny płatek jest odwrotnie jajowaty, mierzy 5-11 mm długości, posiada obłą ostrogę o długości 1 mm[4].
Owoce
Torebki mierzące 5 mm średnicy, o niemal kulistym kształcie[4].

Biologia i ekologia

Rośnie na murawach i terenach skalistych. Występuje na wysokości od 2300 do 3100 m n.p.m.[4]

Zobacz też

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
  3. a b Viola lithion N.H.Holmgren & P.K.Holmgren. Plants of the World Online. . (ang.).
  4. a b c d e f Viola lithion. Plantes & Botanique. . (fr.).
  5. Viola lithion / Rock Violet. NatureServe Explorer 2.0. . (ang.).