Victor Ashe

W dzisiejszym artykule szczegółowo zbadamy temat Victor Ashe, temat, który przykuł uwagę badaczy, filozofów, naukowców i ogółu społeczeństwa. Victor Ashe jest przedmiotem debat i badań od wieków, a jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie jest niezaprzeczalne. Od wpływu na technologię i naukę po wpływ na kulturę i sztukę, Victor Ashe okazał się zjawiskiem wieloaspektowym, które zasługuje na naszą uwagę. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty Victor Ashe, badając jego pochodzenie, ewolucję w czasie i jego wpływ na współczesny świat. Przygotuj się na fascynującą podróż przez zawiłości Victor Ashe!

Victor Ashe
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Victor Henderson Ashe II

Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1945
Knoxville

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce
Okres

od 7 sierpnia 2004[1]
do 29 września 2009[2]

Przynależność polityczna

Partia Republikańska

Poprzednik

Christopher R. Hill

Następca

Lee A. Feinstein

Burmistrz Knoxville
Okres

od listopada 1987
do 2004

Poprzednik

Kyle Testerman

Następca

Bill Haslam

Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP

Victor Henderson Ashe II (ur. 1 stycznia 1945 w Knoxville[3]) – amerykański polityk i dyplomata z Tennessee, członek Partii Republikańskiej.

Życiorys

Ashe podczas wizyty w Prudniku z burmistrzem Franciszkiem Fejdychem (2008)

W 1986 był kandydatem swej partii na senatora, ale przegrał z późniejszym wiceprezydentem, demokratą Alem Gore’em. W latach 1988–2003 był burmistrzem Knoxville w rodzinnym stanie.

W latach 2004–2009 był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce. Zastąpił na tym stanowisku przeniesionego na placówkę w Korei Południowej Christophera Hilla. W 2009, po objęciu urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Baracka Obamę, został odwołany ze stanowiska ambasadora w Polsce. Na urzędzie tym zastąpił go Lee Feinstein[2].

Rada Miasta Chełm uchwałą z 17 czerwca 1998 nadała mu honorowe obywatelstwo miasta Chełm. 16 marca 2009 za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy, za działalność na rzecz ochrony praw i wolności człowieka i obywatela, Prezydent RP Lech Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[4]. Dekoracji w imieniu prezydenta dokonał 25 września 2009 podsekretarz stanu Mariusz Handzlik[5].

Przypisy