W tym artykule zbadamy wpływ Vannozza Cattanei na dzisiejsze społeczeństwo. Od momentu pojawienia się Vannozza Cattanei przyciąga uwagę ludzi na całym świecie, wywołując namiętne i emocjonalne dyskusje. Przez lata Vannozza Cattanei ewoluował i dostosowywał się do zmian w społeczeństwie, wpływając na różne aspekty codziennego życia. Poprzez tę analizę zbadamy rolę, jaką Vannozza Cattanei odegrał w kulturze, polityce, ekonomii i innych obszarach, a także jego wpływ na sposób, w jaki ludzie postrzegają otaczający ich świat. Patrząc krytycznie i refleksyjnie, będziemy starali się lepiej zrozumieć wpływ, jaki Vannozza Cattanei wywarł i nadal wywiera na nasze społeczeństwo.
![]() Portret Vannozzy Cattanei | |
Data urodzenia | |
---|---|
Data śmierci |
Vannozza (Vanozza) Cattanei (ur. 1442, zm. 26 listopada 1518) – metresa kardynała Rodriga Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI.
Pochodziła prawdopodobnie z rodziny rzemieślniczej. Zdaniem części badaczy była luksusową kurtyzaną. Przypuszcza się, że pochodziła z Walencji lub Mantui. Najpewniej w 1466 lub 1467 poznała ówczesnego kardynała Rodriga Borgię, z którym nawiązała romans. W 1474 otrzymała od kochanka dom w pobliżu jego pałacu. W listach podpisywała się jako Vannozza Borgia. W tym samym czasie Rodrigo zaaranżował jej małżeństwo z Domenico d'Arignano, wspominanym w źródłach jako urzędnik Kościoła.
Po śmierci męża Vannozza poślubiła prawdopodobnie Antonia de Brescia. W 1480 trzecim mężem Cattanei został Giorgio della Croce, właściciel winnicy w S. Pietro w Vincoli. Małżeństwa stanowiły jedynie przykrywkę dla romansu Vannozzy i Borgii. Z ich związku pochodziło czworo dzieci:
Vannozza i Rodrigo kilkakrotnie spędzali wspólnie lato w Subiaco, gdzie prawdopodobnie urodziła się Lukrecja. Po urodzeniu Jofrè, kardynał porzucił Vannozzę. W 1484 urodziła zmarłego w dzieciństwie syna Ottaviana (Ottavia), pierwsze i jedyne dziecko niepochodzące ze związku z Rodrigiem. W 1486 zmarł mąż Vannozzy, Giorgio i owdowiała Vannozza poślubiła mantuańskiego humanistę i literata Carla Canale.
W 1493 Rodrigo zabronił Vannozzie uczestniczenia w ślubie ich córki Lukrecji. Po rozstaniu z Borgią, kilkakrotnie odwiedziła go w Watykanie. Były kochanek zadbał o jej sytuację materialną. Prowadziła bogatą korespondencję z dziećmi, najbardziej z córką Lukrecją.