Urophysa

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się Urophysa, tematowi, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie i kontrowersje. Od momentu pojawienia się Urophysa był przedmiotem debat i dyskusji w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i rodząc pytania o jego prawdziwy wpływ. W całym artykule przeanalizujemy różne aspekty związane z Urophysa, od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na obecne społeczeństwo. Bez wątpienia Urophysa to istotny temat, który zasługuje na dokładne potraktowanie, aby zrozumieć jego zakres i wpływ na dzisiejszy świat.

Urophysa
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

jaskropodobne

Rząd

jaskrowce

Rodzina

jaskrowate

Rodzaj

Urophysa

Nazwa systematyczna
Urophysa Ulbrich
Notizbl. Bot. Gart. Berlin-Dahlem 10: 868. 30 Dec 1929[3]
Typ nomenklatoryczny

nie desygnowany[3]

Urophysarodzaj roślin należący do rodziny jaskrowatych. Obejmuje dwa gatunki występujące w Chinach[4]. U. rockii odkryty został w 1925 roku, po czym nie był widziany do 2005 roku, kiedy to odnaleziono 400 okazów w dorzeczu Fu Jiang na terenie planowanej budowy zbiornika wodnego Wudu. Dla jego zachowania konieczna była ochrona ex situ[5].

Morfologia

Byliny z tęgimi i drewniejącymi kłączami. Liście odziomkowe o blaszce trójlistkowej, długoogonkowe, u nasady pochwiaste. Głąbików zwykle kilka, u U. henryi zakończone są 3 kwiatami, u U. rockii – z pojedynczym kwiatem. Kwiaty obupłciowe, promieniste o średnicy ok. 2 cm. Listki okwiatu w dwóch okółkach po 5. Zewnętrzne niebieskie do różowobiałych. Wewnętrzne długości do 5–6 mm, czółenkowate. Pręciki liczne, nagie, z cienkimi nitkami i owalnymi pylnikami. Między pręcikami znajduje się ok. 7 błoniastych prątniczków. Słupków jest od 5 do 8. Zalążnia długości połowy słupka zawiera liczne zalążki. Szyjki słupka są trwałe. Owocami są owalne, nadęte mieszki. Nasiona są gęsto pomarszczone[4].

Systematyka

Pozycja systematyczna według APweb

Rodzaj z podrodziny Thalictroideae Rafinesque, rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) z rzędu jaskrowców (Ranunculales), należących do kladu dwuliściennych właściwych (eudicots)[2]. W obrębie podrodziny tworzy klad wspólnie z rodzajami Semiaquilegia i orlik (Aquilegia)[6].

Wykaz gatunków[7][8]

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 (ang.).
  2. a b Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
  3. a b Index Nominum Genericorum (ING). Smithsonian National Museum of Natural History. . (ang.).
  4. a b Fu Dezhi; Orbélia R. Robinson: Urophysa. Flora of China . eFloras.org. . (ang.).
  5. Du Baoguo, Yang Fengli: Urophysa rockii Ulbr., a rare and endangered plant needs urgent conservation. Current Science 99, 4 . 2010. s. 419-420. . (ang.).
  6. Wei Wang, Chen Zhi-Duan: Generic level phylogeny of Thalictroideae (Ranunculaceae): implications for the taxonomic status of Paropyrum and petal evolution. Taxon 56, 3: 811-821, 2007. . (ang.).
  7. Urophysa. The Plant List . . (ang.).
  8. Urophysa Ulbr., Plants of the World online , Royal Botanic Gardens, Kew .