W dzisiejszym świecie Unia Demokratyczna (Słowacja) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Jego znaczenie znajduje odzwierciedlenie w liczbie debat, które generuje, a także w jego obecności w różnych obszarach społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę polityczną, społeczną, gospodarczą czy kulturalną, Unia Demokratyczna (Słowacja) odgrywa fundamentalną rolę. Od wpływu na codzienne życie ludzi po wpływ na rozwój nowych technologii, Unia Demokratyczna (Słowacja) przyciąga uwagę osób w każdym wieku i na każdym kierunku studiów. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne wymiary Unia Demokratyczna (Słowacja) i jego dzisiejsze znaczenie.
Unia Demokratyczna (słow. Demokratická únia, DÚ) – słowacka centroprawicowa partia polityczna, działająca w latach 1994–2000.
23 kwietnia 1994 powstała Unia Demokratyczna Słowacji. Współtworzyły ją środowiska Milana Kňažki i Jozefa Moravčíka (wywodzące się z HZDS). W 1994 partia uzyskała 8,6% i 15 mandatów w Radzie Narodowej[1]. W 1995 przyłączyła się do niej Partia Narodowo-Demokratyczna Ľudovíta Černáka (grupa rozłamowa ze Słowackiej Partii Narodowej), ugrupowanie przyjęło nazwę Unia Demokratyczna.
W 1997 Unia Demokratyczna przystąpiła do Słowackiej Koalicji Demokratycznej. W 2000 partia rozwiązała się, przyłączając się do Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej[2].
Liderami partii byli Jozef Moravčík i od 1999 Ľubomír Harach[2].