W tym artykule skupimy się na temacie Ucho zewnętrzne, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w różnych kręgach i obszarach. Przez dziesięciolecia Ucho zewnętrzne był przedmiotem badań, analiz i refleksji, a jego znaczenie wciąż rośnie. Z biegiem czasu Ucho zewnętrzne na różne sposoby wpływał na ludzi, społeczeństwa i społeczności, generując niezliczone opinie, stanowiska i podejścia. Przy tej okazji zagłębimy się w najbardziej istotne, kontrowersyjne i znaczące aspekty Ucho zewnętrzne, aby zagłębić się w jego znaczenie i zrozumieć jego wpływ w różnych kontekstach.
Ucho zewnętrzne (łac. auris externa[1]) – jedna z trzech (oprócz ucha środkowego i ucha wewnętrznego) części ucha kręgowców, wychwytująca fale dźwiękowe i kierująca je do ucha środkowego[2][3]. Najlepiej rozwinięte jest u ssaków, u których składa się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego, u ptaków, jaszczurek i krokodyli składa się jedynie z przewodu słuchowego zewnętrznego, u pozostałych kręgowców nie występuje[3].
U człowieka ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego oddzielonego od ucha środkowego przez błonę bębenkową.
Małżowina uszna zbudowana jest z chrząstki otoczonej ochrzęstną, tkanki podskórnej i skóry.
Do poszczególnych składowych małżowiny zalicza się:
Jedynie dolna część małżowiny nie posiada chrząstki; luźno zwisająca część małżowiny tworzy płatek małżowiny usznej.
Przewód słuchowy zewnętrzny ma około 3,5 cm długości, jest wygięty w kształt litery „S”. Składa się z przyśrodkowej części kostnej i bocznej części chrzęstnej.