Trzycik mały

Obecnie Trzycik mały to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Od swojego powstania po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Trzycik mały odegrał ważną rolę w życiu ludzi. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Trzycik mały, analizując jego skutki w różnych obszarach. Od jego wpływu na kulturę popularną po jego znaczenie w przeszłości, teraźniejszości i przyszłej historii – zagłębimy się w szczegółową analizę Trzycik mały i jego roli w dzisiejszym świecie. Spoglądając krytycznie i refleksyjnie, zbadamy różne implikacje i konsekwencje Trzycik mały, próbując lepiej zrozumieć jego wpływ na obecne społeczeństwo i przyszłość.

Trzycik mały
Orius minutus[1]
Wolff, 1811
Ilustracja
Trzycik mały pożywiający się koliszkiem z gatunku Trioza rhamni
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Rodzina

dziubałkowate

Podrodzina

Anthocorinae

Plemię

Oriini

Rodzaj

Orius

Gatunek

Trzycik mały

Trzycik mały[2], dziubałeczek mały[3] (Orius minutus) – gatunek niewielkiego, wszystkożernego owada z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, z rodziny dziubałkowatych (Anthocoridae).

Naturalny zasięg jego występowania obejmuje Europę, Północną Afrykę, Rosję aż po Syberię, Azję Centralną i Chiny. Dokładny zasięg jest trudny do oszacowania ze względu na znaczny obszar występowania i nachodzenie na siebie areałów innych spokrewnionych z nim i bardzo jemu podobnych gatunków z rodzaju Orius. Od połowy XX wieku odnotowuje się obecność trzycika małego na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej[4], a obecnie został także introdukowany w Japonii[5].

Jest jednym z mniejszych przedstawicieli swojego rodzaju osiągając długość 2,1-2,5 mm[6]. Żyje w zróżnicowanych biotopach, występuje zarówno na roślinach zielnych jak i drzewach. Owady dorosłe zazwyczaj przebywają na kwiatach. W przeciągu roku rozwijają się dwa pokolenia owada[6].

Przypisy

  1. Orius minutus. Fauna Europaea. . (ang.).
  2. Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000, s. 120. ISBN 83-7073-132-5.
  3. Małgorzata Kołaczyńska-Janicka. Znaczenie owadów drapieżnych i pasożytniczych – cz.IV. „Sad Nowoczesny”. 8, s. 57-59, 2008. 
  4. John Lattin, Adam Asquith, Steve Booth: Orius minutus in North America. New York Entomological Society, 1989. . (ang.).
  5. Shingo Toyoshima: Development, Prey Consumption, and Fecundity of Orius minutus.... The Acarological Society of Japan, 2006. . (ang.).
  6. a b Świat zwierząt. Ladislav Korbel (red.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico, 1993, s. 108-109. ISBN 83-7073-036-1.