Trzmiel ogrodowy

W tym artykule temat Trzmiel ogrodowy zostanie omówiony z perspektywy multidyscyplinarnej, badając jego implikacje w różnych obszarach życia codziennego. Przeanalizowany zostanie wpływ, jaki Trzmiel ogrodowy wywarł na społeczeństwo, a także możliwe konsekwencje, jakie może mieć w przyszłości. Poprzez wyczerpujący przegląd literatury specjalistycznej będziemy starali się przedstawić wszechstronną i aktualną wizję tego tematu, aby zachęcić do refleksji i debaty na jego temat. Zaprezentowane zostaną różne podejścia i opinie ekspertów, a także konkretne przykłady ilustrujące dzisiejsze znaczenie i zakres Trzmiel ogrodowy. Celem tego artykułu jest przedstawienie pełnego i wzbogacającego przeglądu Trzmiel ogrodowy, dając czytelnikom narzędzia niezbędne do jego pełnego zrozumienia.

Trzmiel ogrodowy
Bombus hortorum
Linnaeus, 1761
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

tchawkodyszne

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki
(grupa żądłówki)

Nadrodzina

Apoidea

Rodzina

pszczołowate

Podrodzina

pszczoły właściwe

Plemię

trzmielowate

Rodzaj

Bombus

Gatunek

trzmiel ogrodowy

Trzmiel ogrodowy (Bombus hortorum) – owad z rodziny pszczołowatych.

Wygląd

Długość ciała 12–22 mm (królowe są przeciętnie większe od samców i robotnic)[1]. U obu płci z przodu i z tyłu tułowia występują żółte przepaski[1]. Na pierwszym lub pierwszym i drugim tergicie odwłoka również znajduje się żółta przepaska, a jego zakończenie jest białe[1]. Jego futerko jest nierównej długości (w przeciwieństwie do futerka bardzo podobnego Bombus ruderatus, które jest jak gdyby równo przystrzyżone).

Występowanie

Żyje w większej części Europy i w Azji[2].

Ochrona

Trzmiel ogrodowy jak i pozostałe trzmiele w Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej[3][4].

Przypisy

  1. a b c Anna Krzysztofiak, Trzmiele Polski : przewodnik terenowy, Krzysztofiak & Krzysztofiak, 2004, ISBN 83-920046-9-8, OCLC 749447213 .
  2. Bombus hortorum (Linnaeus,1761) | BWARS , www.bwars.com .
  3. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2014 poz. 1348).
  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r., poz. 2183). ..