Tritonia

W tym tekście zajmiemy się Tritonia, tematem dziś niezwykle istotnym i interesującym. _Var1 przykuł uwagę specjalistów, naukowców i ogółu społeczeństwa ze względu na swój wpływ na różne aspekty życia codziennego. W ciągu ostatnich kilku dekad Tritonia doświadczył zauważalnego wzrostu swojego znaczenia, stając się przedmiotem studiów i badań w tak różnorodnych dziedzinach, jak medycyna, technologia, ekonomia i kultura. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty związane z Tritonia, badając jego pochodzenie, ewolucję, wpływ i perspektywy na przyszłość. Poprzez szczegółową analizę postaramy się rzucić światło na ten temat, aby lepiej zrozumieć jego zakres i znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

Tritonia
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

szparagowce

Rodzina

kosaćcowate

Rodzaj

tritonia

Nazwa systematyczna
Tritonia Ker Gawl.
Bot. Mag. 16: t. 581. 1802

Tritonia (Tritonia Ker Gawl.) – rodzaj wieloletnich roślin należący do rodziny kosaćcowatych. Należy do niego ok. 26 gatunków roślin występujących w Afryce od Tanzanii do Południowej Afryki. Nazwa łacińska pochodzi z łacińskiego słowa triton oznaczającego wiatrowskaz, co ma związek z pozornie przypadkowym rozmieszczeniem pręcików u niektórych gatunków. W języku angielskim nazywana jest "płomienną frezją". Gatunkiem typowym[3] jest Tritonia squalida (Ker Gawl.).

Systematyka

Synonimy
Waitzia Rchb., Montbretia DC., Freesea Eckl., Belendenia Raf., Tritonixia Klatt, Montbretiopsis L. Bolus,
Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG III z 2009)

Jeden z rodzajów podrodziny Crocoideae G. T. Burnett z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) należącej do rzędu szparagowców (Asparagales) w obrębie jednoliściennych[2].

Gatunki

Zastosowanie

Ze względu na barwne kwiaty uprawia się je jako rośliny ozdobne.

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 (ang.).
  2. a b Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
  3. Index Nominum Genericorum. .