W tym artykule poruszony zostanie temat Trasa rowerowa, który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu w różnych obszarach. Trasa rowerowa to temat, który wzbudził ciekawość i zainteresowanie w społeczeństwie, wywołując debatę i refleksję na temat jego implikacji i reperkusji. W tym artykule staramy się przedstawić szeroką i obiektywną wizję Trasa rowerowa, analizując jego różne wymiary i oferując pełny przegląd jego znaczenia i znaczenia. Podobnie ma na celu pogłębienie wiedzy i zrozumienia Trasa rowerowa, dostarczając czytelnikowi niezbędnych narzędzi do zrozumienia jego natury i zakresu.
Trasa rowerowa – oznaczony, numerowany ciąg komunikacyjny przeznaczony dla ruchu rowerowego[1][2]. Trasa rowerowa obejmować może dowolną kombinację dróg dla rowerów, dróg dla pieszych i rowerów, ulice o ruchu uspokojonym (strefa 30 km/h), pasów i kontrapasów ruchu dla rowerów w jezdniach, [1] przy czym trasa rowerowa może, ale nie musi korzystać z infrastruktury dla rowerów i gdy takowej brak w ciągu wytyczonej trasy używane są także łączniki rowerowe, drogi wewnętrzne, drogi publiczne o małym natężeniu ruchu samochodowego[1][3][4]. W skład jednej trasy rowerowej mogą wchodzić dwie (lub więcej) drogi rowerowe, biegnące równolegle (np. po dwóch stronach jezdni czy rzeki)[4]. Trasa rowerowa to czytelny i spójny ciąg różnych rozwiązań technicznych, funkcjonalnie łączący poszczególne części miasta, regionu lub kraju[4].
Numeracja i oznakowanie krajowych i regionalnych tras rowerowych powinny być prowadzone zgodnie ze Stanowiskiem nr 7/2019 Konwentu Marszałków Województw RP z dnia 7 czerwca 2019 roku w sprawie systemu numeracji i zasad oznakowania krajowych i regionalnych tras rowerowych zgodnie z jego celem, którym jest stworzenie jednolitego, ogólnopolskiego systemu numeracji krajowych i regionalnych tras rowerowych oznaczonych znakami drogowskazowymi R-4 22[5]. Powinny być również uwzględnione propozycje zmian przedstawione w Stanowisku Nr 11/2022 Konwentu Marszałków Województw RP z dnia 9 czerwca 2022 r. w sprawie znaków z grupy R-4. Są one niezbędne dla budowy spójnego i czytelnego systemu oznakowania tras rowerowych w Polsce[3][6].