Dziś Tigranocerta jest tematem o wielkim znaczeniu we współczesnym społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i globalizacją, Tigranocerta stał się coraz bardziej istotny w różnych obszarach, od polityki i ekonomii po kulturę i rozrywkę. W tym artykule szczegółowo zbadamy dzisiejsze znaczenie Tigranocerta, a także jego implikacje i reperkusje we współczesnym świecie. Przeanalizujemy, jak Tigranocerta wpłynął na codzienne życie ludzi i jak zmienił sposób, w jaki odnosimy się do otaczającego nas świata. Ponadto przeanalizujemy niektóre z najważniejszych perspektyw i debat wokół Tigranocerta, aby zapewnić szeroki i głęboki wgląd w ten doniosły temat.
Tigranocerta (orm. Տիգրանակերտ, Tigranakert) – łacińska nazwa starożytnej stolicy Armenii założonej przez Tigranesa Wielkiego w I w. p.n.e. Nie wiadomo do końca gdzie znajdowało się miasto. Jedna z teorii mówi, że były to tereny dzisiejszego miasta Silvan (dawniej Martyropolis i Mayafarkin) w Turcji, na wschód od Diyarbakıru[1]. Inna wskazuje obszar pomiędzy Diyarbakırem a Nusaybin[2].
Budowa miasta rozpoczęła się około roku 80 p.n.e.[2] Decyzja o utworzeniu nowej stolicy została podjęta, gdyż dotychczasowa – Artaszat – znajdowała się zbyt daleko od południowych granic imperium. Ludność Tigranocerty została w dużej części przymusowo do niej przesiedlona. Znaczną część populacji stanowili Grecy[1] z Cylicji[3].
W 69 roku p.n.e. rozpoczęło się oblężenie miasta przez armię rzymską dowodzoną przez Lukullusa. Budowa Tigranocerty nie była wówczas jeszcze ukończona[2], choć, według relacji Appiana, było już otoczone murem o wysokości 25 metrów[4]. 6 (lub 7[5]) października tego roku stoczona została bitwa pod Tigranocertą, która zakończyła się wycofaniem wojsk Tigranesa oraz wejściem rzymian do miasta (które bramy zostały otwarte przez niezadowolonych mieszkańców)[6]. Stolica, na czele ze skarbcem królewskim, została systematycznie splądrowana, a następnie podpalona. Mieszkańcy zostali odesłani do miejsc pochodzenia[5].