W dzisiejszym świecie Thomas Hylland Eriksen stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu ogółem społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, naukę, technologię, kulturę czy jakąkolwiek inną dziedzinę, nie można zaprzeczyć, że Thomas Hylland Eriksen przyciągnął uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od swoich początków do chwili obecnej Thomas Hylland Eriksen odgrywał kluczową rolę w sposobie, w jaki ludzie postrzegają, wchodzą w interakcje i odnoszą się do otaczającego ich świata. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie Thomas Hylland Eriksen i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, analizując jego znaczenie, stojące przed nim wyzwania i możliwe przyszłe implikacje.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia |
6 lutego 1962 |
---|---|
Data śmierci |
27 listopada 2024 |
Zawód, zajęcie |
antropolog społeczny |
Narodowość |
norweska |
Uczelnia |
Thomas Hylland Eriksen (ur. 6 lutego 1962 w Oslo[1], zm. 27 listopada 2024[2]) – norweski antropolog społeczny.
Thomas Hylland Eriksen pracował na Uniwersytecie w Oslo. Prowadził terenowe prace badawcze na Trynidadzie i w Mauritiusie. Do głównych zainteresowań Erickena należały takie tematy jak tożsamość, nacjonalizm i etniczność. Doktorat uzyskał w roku 1991 a w roku 1995, w wieku 33 lat, został profesorem. W latach 1993–2001 był redaktorem czasopisma Samtiden. W Norwegii Eriksen uważany jest za jednego z najbardziej błyskotliwych komentatorów współczesnych zjawisk kulturowych, społecznych i politycznych.
Zasadnicza większość prac Eriksena skupiała się na popularyzacji antropologii społecznej, relatywizmu kulturowego, oraz krytyce norweskiego nacjonalizmu w debacie publicznej w Norwegii. Był autorem podręcznika wprowadzającego w podstawy antropologii społecznej, używanego na większości norweskich uniwersytetów. Jego książka "Small Places -- Large Issues" używana jest również w tym charakterze w wielu innych krajach, oraz była tłumaczona na wiele języków, podobnie jak jego ostatni podręcznik "Ethnicity and Nationalism: Anthropological Perspectives". Eriksen publikował również na łamach wielu skandynawskich gazet.
W Polsce ukazała się jego książka Tyrania chwili, która traktuje o kształtowaniu się społeczeństwa informacyjnego i społeczno-kulturowych skutkach tego procesu. Zdaniem Eriksena wzrost gospodarczy oraz technologie oszczędzające czas, a zwiększające efektywność sprawiły być może, że jesteśmy bogatsi i mamy więcej czasu dla siebie – są jednak istotne powody do podejrzeń, że doprowadziły do czegoś dokładnie odwrotnego. Większa elastyczność odbiera nam elastyczność a większa możliwość wyboru ogranicza wolność. Eriksen wskazywał na nadmierną złożoność oraz na zbyt szybkie obroty mechanizmu przemian kulturowych.
W wyborach lokalnych w 2011 kandydował z ramienia norweskiej Partii Zielonych. Był również jej reprezentantem podczas wyborów parlamentarnych w 2013. W latach 2004–2010 Eriksen kierował interdyscyplinarnym programem badawczym pod nazwą ” Kompleksowość Kulturowa Nowej Norwegii”(CULCOM), prowadzonym na Uniwersytecie w Oslo. W oświadczeniu programowym stwierdził, że głównym celem badań jest „ponowne narysowanie mapy Norwegii”, tak aby odzwierciedlała nową, transnarodową, złożoną i zglobalizowaną rzeczywistość. Wyniki projektu CULCOM, sumujące jego empiryczny bilans i perspektywy teoretyczne, zostały zawarte w publikacji „Samfunn” („Society” 2010).