W dzisiejszym artykule chcemy poruszyć temat, który w ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem. Teoria modernizacji przykuł uwagę wielu osób i ważne jest, aby przeanalizować go z różnych perspektyw, aby zrozumieć jego prawdziwy wpływ. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, społecznym, politycznym czy ekonomicznym, Teoria modernizacji ma zdolność wpływania na nasze życie w znaczący sposób. W tym artykule będziemy badać różne aspekty Teoria modernizacji i jego znaczenie w dzisiejszym świecie, analizując jego pochodzenie, rozwój, konsekwencje i możliwe rozwiązania.Argarem za tytuł tego artykułu, bardzo ogólny dla wszystkich typów artykułów, może być osoba , temat, data itp., wpisz tylko akapit
Teoria modernizacji – ogólna nazwa teorii rozwoju społecznego, opisujących rozwój społeczeństw w kierunku społeczeństwa nowoczesnego. Teorie modernizacji są jedną z postaci ewolucjonizmu[1].
Istnieje wiele teorii modernizacji, których cechą wspólną jest opisywanie mechanizmów przechodzenia do społeczeństwa nowoczesnego. Teorie modernizacji mają zarówno wyjaśniać modernizację, jak i wskazywać w jaki sposób można zmodernizować społeczeństwo (charakter normatywny).
Teoria modernizacji podziela większość założeń ewolucjonizmu. W szczególności[2]:
Dodatkowo jednak, teoretycy modernizacji podkreślali konieczność planowanych zmian społecznych, mających doprowadzić do społeczeństwa nowoczesnego (inżynieria społeczna). Ponieważ wzorcowymi społeczeństwami nowoczesnymi były społeczeństwa zachodnie, tym samym modernizacja miała polegać na przejmowaniu zachodnich wzorców i instytucji (westernizacja czy amerykanizacja)[3].
Rodzajem teorii modernizacji jest powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku teoria konwergencji. Wskazywała ona, że społeczeństwa kapitalistyczne (Pierwszy Świat) i społeczeństwa komunistyczne w wyniku modernizacji będą się upodabniać do siebie[4].
Teoria modernizacji była krytykowana ze strony teorii zależności, a współcześnie ze strony teorii systemów-światów.