Tenis na wózkach

W dzisiejszym artykule poznamy fascynujący świat Tenis na wózkach. Od historycznego pochodzenia po dzisiejsze znaczenie, poprzez różnorodne zastosowania i zastosowania, ten artykuł ma na celu zapewnienie pełnego i szczegółowego przeglądu Tenis na wózkach. W kolejnych kilku linijkach przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, a także trendy i wyzwania, przed którymi obecnie stoi. Dzięki multidyscyplinarnemu podejściu i krytycznej perspektywie zanurzymy się w złożoności i różnorodności Tenis na wózkach, aby zaoferować naszym czytelnikom świadomą i wzbogacającą perspektywę na ten ekscytujący temat.

Gra podwójna mężczyzn (Wimbledon 2005)

Tenis na wózkachdyscyplina sportu dla zawodników niepełnosprawnych grana na typowym korcie tenisowym. Ta dyscyplina sportu uprawiana jest w ponad stu krajach świata.

Zasadą odróżniającą tenis na wózkach od tenisa uprawianego przez zawodników sprawnych jest to, że piłka może się odbić więcej niż raz (maksymalnie dwa razy), a kolejne odbicie może nastąpić poza polem gry (ta reguła jest stosowana też przy serwisie).

Tenis na wózkach został zapoczątkowany w latach 70. XX wieku. W czasie igrzysk paraolimpijskich w Barcelonie w 1992 roku tenis na wózkach został oficjalnym sportem paraolimpijskim.

Zawody w tenisie na wózkach mogą się odbywać w czterech kategoriach: juniorów, kobiet, mężczyzn oraz quadów (osoby z rozpoznaną tetraplegią). Rywalizacja odbywa się w singlu lub w deblu. Organem odpowiedzialnym za wszystkie formy tenisa, a więc również za tenis na wózkach jest Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF).

Zobacz też

Bibliografia

Linki zewnętrzne