Ten Square Games

Wygląd przypnij ukryj Ten Square Games S.A.
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Adres

Generała Romualda Traugutta 45, 50-416 Wrocław

Data założenia

21 października 2011

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Andrzej Ilczuk

Przewodniczący rady nadzorczej

Rafał Olesiński

Nr KRS

0000704863

Zatrudnienie

320 (2021)

Giełda

GPW

ISIN

PLTSQGM00016

Symbol akcji

TSGAMES

Dane finansowe (2022)
Przychody

538,6 mln zł

Wynik operacyjny

72,7 mln zł

Wynik netto

52,3 mln zł

Położenie na mapie województwa dolnośląskiegoMapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ten Square Games S.A.”Ten Square Games S.A.Ten Square Games S.A.
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Ten Square Games S.A.”Ten Square Games S.A.Ten Square Games S.A.
Ziemia51°08′06,9846″N 17°03′55,1444″E/51,135273 17,065318
Strona internetowa

Ten Square Games S.A. – polski producent oraz wydawca gier mobilnych, dystrybuowanych w modelu free to play, m.in. Let’s Fish, Fishing Clash, Wild Hunt i Hunting Clash. W przeszłości jedna z najwyżej wycenianych spółek z branży gier na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W szczytowym okresie, tj. w czasie pandemii koronawirusa i krótko po niej, spółka zatrudniała ponad 500 osób, a jej gry miały ponad 21 mln aktywnych użytkowników na całym świecie.

Historia

Nazwa firmy nawiązuje do dziesięciu metrów kwadratowych wrocławskiego biura, w którym Ten Square Games rozpoczynała działalność. Spółkę założyli w 2011 roku Maciej Popowicz oraz Arkadiusz Pernal – wcześniej twórcy serwisu społecznościowego Nasza Klasa (nk.pl). W 2014 zdecydowano o zaprzestaniu produkcji gier przeglądarkowych i skupieniu się wyłącznie na grach mobilnych.

11 maja 2018 spółka zadebiutowała na GPW z wyceną 350 mln zł, osiągając na zamknięciu pierwszego dnia prawie 35-procentowy wzrost, co uplasowało ją w grupie najwyżej wycenianych producentów gier na polskiej giełdzie. W 2020 spółka zanotowała rekordowe w swojej historii wyniki przychodów na poziomie 578 mln zł, co oznaczało wzrost o 140% proc. rok do roku. W opinii analityków wyniki te miały związek przede wszystkim z trwającą w tym czasie pandemią koronawirusa i ograniczeniami w dostępie do innych form rozrywek. W efekcie giełdowa wartość TSG przekroczyła 1 mld USD (około 4,06 mld zł).

W kolejnych latach, z uwagi m.in. na słabnącą pozycję na międzynarodowym rynku gier mobilnych i spadek zaufania inwestorów, spółce nie udało się utrzymać takiego poziomu wyników finansowych. Przykładowo w 2022 spółka wypracowała zysk na poziomie 52,3 mln zł.

W 2021 Ten Squre Games przejęła włoskie studio RORTOS, specjalizujące się w segmencie mobilnych symulatorów lotu. Spółka ma obecnie studia we Wrocławiu, Warszawie, Berlinie, Bukareszcie i Weronie.

W 2021 gra Fishing Clash uzyskała akredytację do publikacji na rynku chińskim, ale utraciła ją w 2023.

W kwietniu 2023 spółka ogłosiła zamiar zwolnienia 25 proc. załogi, tj. około 120 pracowników, a także zaprzestania prac nad dwoma kluczowymi grami: Undead Clash i Fishing Masters, na rozwój których przeznaczyła ponad 25 mln zł. W tym samym miesiącu z zasiadania w zarządzie odeszli Maciej Zużałek i Wojciech Gattner, a stanowisko prezesa objął Andrzej Ilczuk. W efekcie wartość giełdowa spółki spadła do poziomu około 600 mln zł.

Kontrowersje

W kwietniu 2021 rada nadzorcza Ten Square Games określiła kluczowe parametry programu motywacyjnego. Zarząd spółki był uprawniony do wypłaty premii po osiągnięciu zysku EBITDA na poziomie 248,8 mln zł. W wyniku zmiany otoczenia rynkowego, w październiku 2021 rada nadzorcza zrewidowała w dół kluczowy próg programu motywacyjnego o 8 proc. do EBITDA na poziomie 228,9 mln zł. W listopadzie 2021 zarząd spółki zapewnił publicznie, że cele programu motywacyjnego nie zostaną ponownie obniżone. Tymczasem w kwietniu 2022 rada nadzorcza przyznała członkom zarządu nowy komponent wynagrodzenia poniżej progów programu motywacyjnego, co zostało odebrane jako brak wiary w wyniki spółki i próbę wypłaty dodatkowego wynagrodzenia pomimo braku osiągnięcia zadeklarowanych celów finansowych.

Gry

Ten Square Games wydała dotąd około 200 tytułów, których łączna liczba pobrań na świecie przekroczyła 280 mln. Studio specjalizuje się głównie w grach sportowo-symulacyjnych. Do najpopularniejszych gier studia należą:

Wraz z przejęciem spółki RORTOS do portfolio Ten Square Games dołączyły gry z segmentu symulatorów lotu, m.in. Airline Commander, Real Flight Simulator oraz Extreme Landings.

Przypisy

 1. NataliaN. Kieszek NataliaN., Ten Square Games to druga najwyżej wyceniana spółka gamingowa na GPW po CD PROJEKT. Fundusze zarobiły już 100% na akcjach spółki w 3 miesiące , StrefaInwestorow.pl, 5 maja 2020   (pol.).
 2. Haitong Bank podwyższył wycenę Ten Square Games , pb.pl   (pol.).
 3. Analityk obniżył cenę docelową Ten Square Games , pb.pl   (pol.).
 4. Pierwsze półrocze dla Ten Square Games nie było tak udane jak rok temu , Press.pl   (pol.).
 5. RafałR. Irzyński RafałR., 7 silnych fundamentalnie spółek z GPW, które przez koronawirusa spadły, a powinny na nim zyskać , StrefaInwestorow.pl, 3 marca 2020   (pol.).
 6. a b Ten Square Games w czasie epidemii śrubuje wyniki: rekordowe wpływy i budżet marketingowy „Fishing Clash” , www.wirtualnemedia.pl   (pol.).
 7. Analityk tnie cenę docelową Ten Square Games. Powód: spadek zaufania do zarządu , StockWatch.pl - giełda od fundamentów - wiadomości, 31 maja 2022  .
 8. About Us , Ten Square Games   (pol.).
 9. Maciej Popowicz: Życie nie skończyło się na Naszej Klasie , Forbes.pl   (pol.).
 10. Ten Square Games podejmie decyzję ws. ‘Fishing Battle’ do końca roku, „forsal.pl”  .
 11. Piękny debiut nowego producenta gier na GPW. Akcje Ten Square Games w górę o prawie 35 proc., „nextgazetapl”   (pol.).
 12. Ten Square Games SA – Wyniki finansowe , StrefaInwestorow.pl   (pol.).
 13. MateuszM. Rabiega MateuszM., MateuszM. Rabiega MateuszM., Poland’s Ten Square Games hit by exodus of pandemic players, „Reuters”, 28 marca 2023   (ang.).
 14. Wiadomości, Ten Square Games w krótkim terminie nie widzi negatywnych zjawisk dla biznesu w czasie pandemii , StrefaInwestorow.pl, 24 marca 2020   (pol.).
 15. Ahmad Piraiee opublikował(a) na LinkedIn , www.linkedin.com   (pol.).
 16. a b Huuuge i Ten Square znalazły się w nowej rzeczywistości , pb.pl   (pol.).
 17. Ten Square Games: prawie cały zysk na dywidendę, bo mniej inwestycji i wysoka inflacja , www.wirtualnemedia.pl   (pol.).
 18. Ten Square Games przejmuje włoskie studio Rortos z segmentu symulatorów lotu , StockWatch.pl - giełda od fundamentów - wiadomości, 1 lipca 2021  .
 19. Ten Square Games kupi włoską spółkę Rortos , Bankier.pl, 1 lipca 2021   (pol.).
 20. „Fishing Clash , pb.pl   (pol.).
 21. Flagowa gra Ten Square Games zniknie z Chin , www.wirtualnemedia.pl   (pol.).
 22. Ten Square Games zwolni 25 proc. pracowników. Rezygnuje z gier, na które wydał 26 mln zł , www.wirtualnemedia.pl   (pol.).
 23. Prezes TSG Maciej Zużałek rezygnuje z funkcji, nowym prezesem zostanie Andrzej Ilczuk , biznes.pap.pl   (pol.).
 24. Ten Square Games SA (TSGAMES) – Notowania GPW – Giełda – Bankier.pl – 1 , Bankier.pl   (pol.).
 25. Ten Square Games obniżyła wysokość powtarzalnej EBITDA dla programu motywacyjnego , www.biznesradar.pl   (pol.).
 26. Ten Square Games nie pozyskał inwestora, niższe wymaganie w programie dla menedżerów , www.wirtualnemedia.pl   (pol.).
 27. Ten Square Games zapewnia, że nie obniży ponownie celu programu motywacyjnego , Bankier.pl, 23 listopada 2021   (pol.).
 28. Kurs Ten Square Games szuka dna , pb.pl   (pol.).
 29. Kurs akcji Ten Square Games wzrósł w debiucie o 13,5 proc., „Bankier.pl”   (pol.).
 30. Ten Square Games za 45 mln euro kupuje włoskiego wydawcę mobilnych symulatorów lotów , www.wirtualnemedia.pl   (pol.).
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG.GAMES5
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG-gry
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIGtech
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIGtechTR
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG-ESG
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu mWIG40
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu mWIG40TR
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG140
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG