Teatr muzyczny

Obecnie Teatr muzyczny jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie na polu zawodowym, Teatr muzyczny stał się powracającym tematem rozmów na całym świecie. Dzięki różnorodności aspektów i zdolności do wywoływania debaty Teatr muzyczny pozostaje stale rozwijającym się tematem, który wciąż przyciąga uwagę i ciekawość publiczności. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Teatr muzyczny, jego wpływ i dzisiejsze znaczenie.

Spektakl w teatrze muzycznym

Teatr muzycznyteatr, w repertuarze którego znajdują się spektakle musicalowe, operetkowe, rewiowe itp.

W Polsce działa kilka teatrów muzycznych, m.in. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, Teatr Muzyczny „Capitol” we Wrocławiu, Teatr Muzyczny „Roma” w Warszawie.

Teatr muzyczny jako gatunek twórczości

Teatr muzyczny to także ogólne określenie wyżej wspomnianych gatunków teatralnych. Jest to określenie nieprecyzyjne i niejasne, jako że odmianą teatru muzycznego (tzn. wykorzystującym muzykę jako jedno ze swych głównych tworzyw) można by nazwać zarówno śpiewogrę, operę, jak i balet czy kantatę sceniczną, gdy tymczasem termin „teatr muzyczny” kojarzy się dziś głównie z musicalem (teatrem musicalowym)[1] i operetką.

Przypisy

  1. ang. musical theatre (pojęcie dziś łączone przede wszystkim z teatrem musicalowym) można tłumaczyć dosłownie jako „teatr muzyczny”, stąd zapewne liczne pomyłki.

Linki zewnętrzne