Taxi – Teheran

Obecnie Taxi – Teheran stał się szeroko dyskutowanym tematem interesującym zarówno ekspertów, jak i ogół społeczeństwa. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Taxi – Teheran był przedmiotem licznych badań i debat w różnych obszarach. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie Taxi – Teheran, analizując jego różne perspektywy i zapewniając kompleksowy obraz jego znaczenia we współczesnym świecie. Od wpływu na kulturę popularną po wpływ na gospodarkę światową, Taxi – Teheran zasługuje na szczegółową i krytyczną uwagę, aby zrozumieć jego prawdziwy zasięg w naszym społeczeństwie.

Taxi – Teheran
Taxi
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

2015

Data premiery

6 lutego 2015

Kraj produkcji

Iran

Język

perski

Czas trwania

82 minuty

Reżyseria

Dżafar Panahi

Scenariusz

Dżafar Panahi

Główne role

Dżafar Panahi

Zdjęcia

Dżafar Panahi

Montaż

Dżafar Panahi

Produkcja

Dżafar Panahi

Wytwórnia

Jafar Panahi Film Productions

Dystrybucja

Solopan

Taxi − Teheran (perski: کسی, 2015) – irański film paradokumentalny w reżyserii i według scenariusza Dżafara Panahiego, który również wystąpił w roli głównej[1]. Film Panahiego stanowił próbę obejścia irańskiej cenzury, przez którą reżyser został skazany na 20 lat zakazu wykonywania zawodu. Ponieważ Panahi miał prawo wykonywać inny zawód (taksówkarza), kręcił Taxi – Teheran w swojej taksówce. Realizowany przezeń materiał obejmuje zarówno rozmowy z klientami-naturszczykami, jak i z wynajętymi aktorami, a treść filmu wielokrotnie zahacza o motywy polityczne[1].

Światowa premiera filmu mała miejsce 6 lutego 2015 roku podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, w ramach którego obraz brał udział w Konkursie Głównym[2]. Na tym festiwalu film otrzymał nagrodę główną – Złotego Niedźwiedzia[3]. Polska premiera filmu nastąpiła 5 maja 2015 roku, w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Kamera w Krakowie. Do ogólnopolskiej dystrybucji kinowej film trafił w dniu 22 maja tego samego roku.

Fabuła

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Nagrody i nominacje

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie
41. ceremonia wręczenia Cezarów
  • nominacja: najlepszy film zagraniczny (Iran) − Dżafar Panahi

Przypisy

  1. a b Trevor Johnson, Film of the week: Taxi Tehran , British Film Institute, 4 marca 2020 (ang.).
  2. jp: Berlinale 2015: Malick i Greenaway w konkursie. Filmweb, 2014-12-15. . (pol.).
  3. Berlinale: Złoty Niedźwiedź dla Panahiego. Szumowska z nagrodą za reżyserię!. Filmweb, 2015-02-14. . (pol.).

Linki zewnętrzne