Tatczëzna

W tym artykule zajmiemy się tematem Tatczëzna, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. Tatczëzna to temat o ogromnym znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie, gdyż ma znaczący wpływ na różne obszary codziennego życia. W miarę postępów w tym artykule będziemy badać różne aspekty związane z Tatczëzna, od jego pochodzenia i historii po jego dzisiejszy wpływ. Zbadamy także implikacje i reperkusje, jakie Tatczëzna ma w różnych obszarach, a także różne perspektywy, które istnieją wokół tego tematu. Ostatecznie ten artykuł ma na celu przedstawienie kompletnej i wzbogacającej wizji Tatczëzna, w celu zapewnienia większego zrozumienia i świadomości tego tematu.

Tatczëzna
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Pierwszy numer

1990

Ostatni numer

1991

Tatczëznakaszubski miesięcznik społeczny wydawany w latach 19901991 przez grupę studentów związanych z Klubem Studenckim "Pomorania".

Historia

Pismo powstało na fali przemian ustrojowych końca lat 80., jako wyraz poszukiwania przez młodych Kaszubów nowych dróg odrodzenia Kaszubszczyzny w zmieniających się warunkach politycznych. Idea powstania pisma związana była bezpośrednio z planami zwołania Kongresu Młodych Kaszubów i w początkowych zamysłach miała być pomocna w dotarciu do szerokich rzesz młodzieży i równocześnie umożliwić prezentację różnych poglądów na przyszłość Kaszubszczyzny.

Grupą inicjatywną byli Piotr Dziekanowski, Jarosław Ellwart, Wojciech Etmański, Mariusz Szmidka i Eugeniusz Pryczkowski[1]. Honorowy patronat nad powstającym pismem objął ostatni żyjący wówczas Zrzesziniec - ks. Franciszek Grucza. Twórcy Tatczëzny ideowo nawiązywali do spuścizny Zrzeszińców[2], promując m.in. opracowaną przez nich pisownię kaszubską.

Od maja 1990 roku do lipca 1991 roku ukazało się 9 numerów czasopisma, obejmujących 8-12 stron[3]. Artykuły poświęcone były różnorodnym aspektom życia regionu, począwszy od spraw ideowych po kulturalne. Jako wkładka do Tatczëzny na przełomie 1990 i 1991 roku ukazywał się literacki dodatek Wjitrzniô, w którym m.in. debiutowała Ida Czaja. O ostatecznym zaniechaniu wydawania Tatczëzny zdecydowały brak mocnego zaplecza finansowego oraz sprawnego systemu dystrybucji. Podejmowane kilkukrotnie próby reaktywowania czasopisma nie odniosły skutku.

Na łamach pisma publikowali m.in.: Piotr Dziekanowski, Wojciech Etmański, Artur Jabłoński, Eugeniusz Pryczkowski, Mariusz Szmidka, Cezary-Obracht Prondzyński i Dariusz Szymikowski.

Redaktorzy naczelni (prowadzący): Jarosław Ellwart, Eugeniusz Pryczkowski.

Przypisy

  1. Daniel Kalinowski, Czarno-złota tożsamość : kaszubocentryczne periodyki "Tatczëzna" i "Òdroda", „Porównania : czasopismo poświęcone zagadnieniom komparatystyki literackiej oraz studiom interdyscyplinarnym”, T. 14, 2014, s. 140, ISSN 1733-165X.
  2. Daniel Kalinowski, Czarno-złota tożsamość : kaszubocentryczne periodyki "Tatczëzna" i "Òdroda", „Porównania : czasopismo poświęcone zagadnieniom komparatystyki literackiej oraz studiom interdyscyplinarnym”, T. 14, 2014, s. 141, ISSN 1733-165X.
  3. Czasopisma kaszubskie epoki transformacji, Cezary Obracht-Prondzyński, Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Instytut Kaszubski w Gdańsku, Gniazdo gryfa : słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury, Gdańsk 2020, s. 98, ISBN 978-83-65826-47-3, OCLC 1267529272 .